Kreml odmítl odpovědnost za únik pošty amerických demokratů

Rusko odmítá být zneužito v americké předvolební kampani. Ke skandálu kolem úniku obsahu elektronické pošty mezi členy americké Demokratické strany to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Obsah e-mailů byl zveřejněn těsně před nominačním sjezdem Demokratické strany, i když o útoku na své servery a o ruské stopě strana informovala už v dubnu. Načasování podle amerických demokratů svědčí o záměru Moskvy ovlivnit výsledek voleb v USA.

„Jsme svědky posedlosti zneužít Rusko ve volební kampani v USA. Rodina jednoho z kandidátů ty absurdní informace okamžitě dementovala,“ sdělil Peskov před novináři s odkazem na syna kandidáta republikánů Donalda Trumpa.

„Včera (v pondělí) se objevily informace, podle nichž byl Trumpův poradce Carter Page v Moskvě a sešel se se (šéfem prezidentské kanceláře) Sergejem Ivanovem. Rusko je bohužel zneužito ve volební kampani. Není to žádná novinka, používá se tu starý trik. Není to dobré pro bilaterální vztahy, ale chápeme, že je třeba toto špatné období překonat,“ řekl Peskov.

Podle agentury Interfax Ivanov nebude informaci o schůzce s Trumpovým poradcem komentovat.

Obsah e-mailů byl zveřejněn v pátek, tři dny pře zahájením nominačního sjezdu. Odcizeno bylo 20.000 e-mailů, které si vyměnili mezi lednem 2015 a letošním květnem členové strany. Vyplývá z nich, že vedení dávalo v primárních volbách přednost Hillary Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem.

Tým Clintonové na únik reagoval obviněním, že cílem je podpořit v americké kampani Trumpa, kritického k NATO.

Newsletter