Kreml: Útoky v Sýrii potrvají tři až čtyři měsíce, budou se stupňovat

Rusko povede údery v Sýrii tři, čtyři měsíce. Řekl to dnes předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Alexej Puškov. Rusko podle něj své útoky v budoucích dnech ještě zesílí.

„Vždy je riziko, že se tam uvázne, ale v Moskvě se hovoří o operacích, které budou trvat tři, čtyři měsíce,“ řekl Puškov francouzské rozhlasové stanici Europe 1. Na otázku, zda se budou útoky dále stupňovat, odpověděl: „Určitě.“

Moskva je kritizovaná za to, že neútočí jenom na radikály, ale také na další oponenty syrského vládního režimu.

Proč si Rusko nemůže dovolit bombardovat Sýrii

Turecko, které je členem mezinárodní koalice, jež útočí na Islámský stát (IS) na severu Sýrie už nějakou dobu, dnes spolu s partnery požádalo Rusko, aby skoncovalo s útoky na syrskou opozici. Vydalo společné prohlášení s USA, Británií, Francií, Německem a státy Perského zálivu a uvedlo v něm, že vstup Ruska do bojů povede k dalšímu stupňování konfliktu v Sýrii a podnítí extremisty.

„Vyjadřujeme hluboké znepokojení k ruskému vojenskému posilování v Sýrii, zejména kvůli útokům v Hamá, Homsu a Idlibu, které připravily o život civilisty a nemířily na IS,“ uvádí se v prohlášení. Rusové začali s nálety na tyto provincie ve středu.

Rusko popírá, že jeho letadla zabíjejí civilisty. Prezident Vladimir Putin to označil za informační válku, s níž se dalo předem počítat.

Newsletter