Americké i evropské výnosy klesají. U obou se projevily komentáře představitelů Fedu a ECB, přičemž ve druhém případě slovní intervence přichází už od minulého týdne. Aniž by euro výrazněji sílilo proti dolaru, měny regionu společně sílí. Koruna prolomila 26,15 za euro.

Krize? Turisté v Řecku rychle přibývají, rekord je na spadnutí

Řecký cestovní ruch zřejmě letos čeká rekordní rok. Počet zahraničních turistů v zemi se za prvních šest měsíců letošního roku zvýšil o 20,8 procenta na 7,56 milionu, hlavně díky růstu počtu turistů z USA, Německa, Británie i dalších zemí. Uvedl to dnes řecký list Kathimerini s odvoláním na údaje řecké centrální banky.

Příjezdy turistů z USA se meziročně zvýšily o 41,6 procenta. Počet turistů z Německa stoupl o 23,5 procenta, Británie o 18 procent a Francie o 12,5 procenta. Počet turistů z Ruska však klesl o 60,6 procenta.

Příjmy od amerických turistů stouply o 32,9 procenta. Od britských o 30,3 procenta a francouzských o 21,2 procenta. Němci zvýšili útraty o 19,1 procenta. Příjmy od ruských turistů však klesly o 63,2 procenta.

Loni počet turistů v Řecku stoupl o 23 procent na rekordních 22 milionů a Řecko očekává letos další růst. Řecký svaz firem v cestovních ruchu SETE odhaduje, že pokud z voleb vzejde stabilní vláda, mohl by počet turistů v zemi letos překonat hranici 25 milionů, napsala agentura ANSA.

Cestovní ruch je pro Řecko velmi důležitým odvětvím a jedním z hlavních hnacích motorů ekonomiky. Na hrubém domácím produktu se podílí 15 procenty a v cestovním ruchu je i každé páté pracovní místo. Cestovní ruch je také jedním z mála odvětví, kterému se daří i v době krize.

Newsletter