KSČM navrhla daňovou progresi a jen jednu sníženou sazbu DPH

Poslanci opoziční KSČM předložili ve Sněmovně novelu zákona o daních z příjmů, ve které navrhují zavést daňovou progresi pro občany i firmy. Lidé s příjmy nad 83.400 korun měsíčně by platili daň až 35 procent. Součástí návrhu je i změna zákona o dani z přidané hodnoty, v níž chtějí zavést jen jednu sníženou sazbu daně, a to pět procent, místo nynějších dvou, desetiprocentní a patnáctiprocentní.

V současné době platí sazba daně z příjmů fyzických osob 15 procent, pouze lidé s příjmy na 48násobkem průměrné hrubé mzdy odvádějí navíc sedmiprocentní solidární daň. Tuto daň chtějí komunisté zrušit a zavést chtějí čtyři pásma zdanění. V důvodové zprávě uvádějí, že jejich cílem je zvýšit čistý příjem nízkopříjmových skupin a zvýšit solidaritu vysokopříjmových skupin.

Lidé s příjmy do 132.200 korun ročně, tedy s hrubým měsíčním příjmem přibližně do 11.000 korun, by podléhali sazbě devět procent. Nynější patnáctiprocentní sazba by se vztahovala na roční příjmy v rozmezí 132.200 až 336.000 měsíčně. Příjmy nad tuto částku až do 1,000.800 korun by se danily 25 procenty a nad nimi by už byla sazba 35 procent.

Progrese by dopadla i na firmy. Nyní se na ně vztahuje sazba 19 procent. Komunisté navrhují, aby tato sazba platila pro firemní zisky do deseti milionů, nad tuto částku už by odváděly 25 procent.

Předloha současně s tím navrhuje zavést jen jednu sníženou sazbu DPH, a to pět procent. Nyní jsou dvě snížené: 15 a deset procent. Do 15procentní sazby spadají nyní například potraviny, do desetiprocentní například knihy, léky nebo zvláštní výživa pro nemocné lidi.

„Předkládaný návrh zákona směřuje k zásadní změně daňové politiky státu, posiluje progresí přímé a majetkové daně, odstraňuje současné nastavení přímých a nepřímých daní zvýhodňujících vysokopříjmové skupiny na úkor drtivé většiny obyvatel, uvádějí komunisté. Návrh podle nich také mírní sociální rozdíly.

Novelu z pera poslanců KSČM nyní dostane k projednání vláda. Bez ohledu na její stanovisko ji pak projednají poslanci.

Newsletter