Kubánci jsou otevřenější, represe ale pokračují, říká disident

Na Kubě se za poslední rok změnila spousta věcí, lidé se přestávají bát vyjadřovat své názory a mají větší povědomí o svých právech. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl kubánský disident Manuel Cuesta Morúa, který se v Praze účastní konference Forum 2000. Na druhou stranu i nadále pokračují represe a lidé jsou zatýkáni zejména při protestech na ulicích.

„Změnila se nálada ve společnosti ve všech oblastech. Lidé jsou také mnohem více informovaní a jsou více otevření naslouchat našim názorům a vizím. Tato změna je nezvratná,“ říká Manuel Cuesta Morúa, který je spoluzakladatelem kubánské sociálnědemokratické strany. „Kubánci se již nebojí otevřeně mluvit. Když například jdete po ulici, často slyšíte debaty lidí, kteří se baví takovým způsobem, jakým by na ulici nemluvil ani představitel opozice,“ dodává.

Vláda se podle něj snaží situaci přizpůsobit a zvyknout si na novou éru. Jak se ale ukázalo v posledních týdnech, není připravena nějak významně omezovat svou moc. „Například před dvěma týdny vydala prohlášení, že od nynějška už nebude vydávat licence lidem, kteří si například chtějí otevřít restauraci. Vláda totiž vidí, že soukromé restaurace jsou lepší než státní a bojí se také toho, že lidé začnou bohatnout,“ vysvětluje disident.

Obyčejní Kubánci mají podle něj nyní rovněž možnost získávat více peněz od rodin žijících mimo Kubu, mohou se stát zaměstnanci nějakého nového soukromého podniku a rovněž jsou ve větším kontaktu s turisty. „Po Obamově návštěvě počet turistů obrovsky vzrostl. A pro Kubánce jsou tyto kontakty velmi důležité, protože si tak rozšiřují své obzory,“ říká Manuel Cuesta Morúa. Barack Obama navštívil Havanu letos na jaře. Šlo o první návštěvu amerického prezidenta za 88 let.

I pro kubánskou opozici je nynější situace v zemi lepší. „V minulosti se k nám lidé obraceli zády, zavírali dveře, neposlouchali nás, nezajímali je naše názory. Nyní jsou mnohem otevřenější k našim aktivitám,“ říká host konference Forum 2000, který je významným členem kubánské opozice už více než 20 let.

Nicméně neznamená to, že by naprosto ustaly represe, zatýkání a pronásledování. Například před dvěma týdny se stala terčem útlaku skupina právníků, kteří zastupují lidi pronásledované režimem. „Byli napadeni ve svých domech, zbili je, vzali jim jejich věci a rovněž data, která měli u sebe,“ uvedl Kubánec. „Byli obviněni z nelegálních ekonomických aktivit. Tak vláda zamaskovala skutečný motiv své akce,“ dodal. Jde podle něj o jeden z příkladů chování kubánského režimu, který se i přes veškeré změny ve společnosti snaží disidenty zastavit, protože se obává jejich propojení s obyčejnými lidmi.

Zástupce opozice většinou při podobných případech zadrží na tři až pět hodin, aby tak narušili jejich aktivity, pak je propustí. „A klidně druhý den je zatknou znovu, což je často mnohem horší nátlak na jejich psychiku,“ řekl disident. V zemi je podle něj i nadále 82 politických vězňů, žádný z nich nebyl v poslední době propuštěn.

Jak Kubánec dodává, na současné změny v zemi má určitě vliv i obnovení diplomatických vztahů mezi Kubou a Spojenými státy. Vláda tak totiž ztratila alibi, které v minulosti používala. Už nemůže například tvrdit, že změny na Kubě nejsou možné právě kvůli špatným vztahům s Washingtonem. Rovněž nemůže Spojené státy obviňovat z toho, že mohou za špatný vývoj kubánské ekonomiky. Američané na druhou stranu mohou využít obnovených vztahů k tlaku na Havanu, například aby propustila politické vězně, myslí si Manuel Cuesta Morúa.

„Probíhá tu dialog mezi oběma vládami, i v oblasti lidských práv,“ říká disident. Mezinárodní společenství i Česká republika podle něj mohou kubánské společnosti pomoci, když se nebudou bát zviditelňovat činnost disidentů. „Měly by vést neustálý dialog se zástupci kubánské opozice, nejen nás přijímat na ambasádách a čas od času říct, že by kubánská vláda měla zastavit represe. Tímto způsobem může Evropská unie dokázat, že její zájem bojovat za lidská práva je skutečný,“ uzavírá člen kubánské opozice.

Newsletter