Kubernetes: rychlejší i bezpečnější vývoj aplikací, bez kterého se neobejde už třetina IT firem

Popularita technologií používajících kontejnery neustále roste. Díky výhodám, které firmám poskytuje např. trendující Kubernetes či Docker, se značně rozšiřuje obliba těchto technologií. A to před pár lety představovaly pouze okrajovou záležitost pro nejinovativnější IT nadšence. Dnes je používá 33 % všech firem.

Kubernetes (neboli K8s) je open-source systém pro automatický deployment, škálování, management a kontejnerizaci aplikací. Podle průzkumu renomované firmy Statista s kontejnerizací a konkrétně s platformou Kubernetes určitým způsobem pracuje 33 % firem. Dalších 21 % společností tento technologický směr blíže zkoumá a uvažuje o něm do budoucna.

Nejdůležitějšími důvody vzestupu popularity kontejnerů, Dockeru a Kubernetes v posledních letech je zejména snazší, rychlejší a bezpečnější vývoj i deploy nových verzí aplikací (např. přidání nové funkcionality do e-shopu). Rychlejší vývoj a deploy vede k svižnějšímu vylepšování aplikací i promptnímu přidávání nových funkcí, které si zákazníci žádají. To vede k větší spokojenosti zákazníků, a tím pádem i k vyšším tržbám a ziskům firem. Dalším vedlejším efektem je zvýšení bezpečnosti aplikací, protože se díky agilnímu vývoji mnohem rychleji opravují případné chyby.

Ve společnosti vshosting~ jsme první Kubernetes řešení pro klienta instalovali v květnu 2018. Od té doby zájem neustále roste. V roce 2021 Kubernetes a s ním související služby tvoří přibližně 35 % byznysu firmy vshosting~. Mezi naše klienty využívající Kubernetes patří například e-commerce platforma Shopsys nebo Pears Health Cyber (Lékárna.cz),” říká David Lintimer, obchodní ředitel společnosti vshosting~.

Od svých začátků se také výrazně změnil profil typického klienta, který kontejnerizované řešení a Kubernetes platformu poptává. Z extrémně inovativně orientovaných IT firem a velkých vývojářských studií je dnes tento přístup k vývoji a infrastruktuře součástí mainstreamu. Ve vshosting~ Kubernetes řešení například běžně poptávají větší e-shopy, ale i menší vývojová studia.

Vzrostla také robustnost poptávaných Kubernetes řešení. Stále častěji dochází zejména u velkých klientů k migraci celého dosavadního řešení právě na Kubernetes. Společnosti si uvědomují náročnost správy Kubernetes, a proto často volí spolupráci s ověřeným partnerem, který má s touto platformou zkušenosti, jako je například vshosting~. Hlavní výhodou Kubernetes od vshostingu je návrh infrastruktury klientovi na míru a možnost kombinovat fyzické servery s cloudem, což třeba u ostatních poskytovatelů Kubernetes není možné. Navíc na řešení neustále dohlížejí týmy senior administrátorů a techniků 24/7, a v případě problému reagují do 60 sekund.

Společnost vshosting~

Společnost vshosting~ je největším poskytovatelem prémiového hostingu v České republice. Vznikla v roce 2006 a k dnešnímu dni pečuje o více jak 8 000 serverů českých i zahraničních internetových projektů. Mezi internetové servery, kterým zajišťuje vshosting~ provoz, patří například internetové obchody GymBeam, Košík.cz, Notino, Pilulka a stovky dalších, ale i technologické společnosti jako Shoptet nebo Shopsys. Firma vshosting~ hostuje více jak 50 % českého a slovenského e-commerce trhu a disponuje vlastním datacentrem. Více informací najdete zde.

Newsletter