Kvůli tajfunu Lionrock bylo v Japonsku zrušeno více než 100 letů

Více než 100 vnitrostátních letů bylo dnes zrušeno v Japonsku kvůli silnému tajfunu Lionrock, jenž ohrožuje souostroví. Tisíce lidí dostaly varování a radu, aby se evakuovaly, uvedla agentura Reuters. Bouře udeřila na severovýchod Japonska, který před pěti lety zdevastovalo mohutné zemětřesení a cunami.

Rychlost větru v tajfunu dosahuje 120 kilometrů za hodinu a v poryvech až 176 kilometrů v hodině. Tajfun zasáhl pevninu v prefektuře Iwate, podle meteorologů by měl následně zeslábnout na tropickou bouři.

Kromě letů byly zrušeny také některé spoje rychlovlaků šinkanzen. Dodávky elektrické energie byly pozastaveny pro zhruba 1200 domácností na východě země. Uzavřeny byly některé školy.

Jaderná elektrárna Fukušima, která byla poškozena během přírodní katastrofy z 11. března 2011, uvedla, že přerušila některé venkovní práce, jejichž cílem je stabilizace zařízení.

Automobilka Toyota Motor oznámila, že na dnešní den přeruší výrobu ve dvou továrnách, které stojí v předpokládané cestě tajfunu. Obává se důsledků silných lijáků a větru, které mohou ovlivnit podmínky dopravy na silnicích.

Newsletter