Kyjev, Moskva a povstalci se prý dohodli na nárazníkové zóně

Vyjednavači Kyjeva, donbaských separatistů a Moskvy se dnes v běloruském Minsku dohodli na oddělení bojujících stran na donbaské frontě. Oznámili to vedoucí delegací obou povstaleckých „lidových republik“. Ukrajinská ani ruská strana zatím zprávu nepotvrdily, o úspěšném završení tříměsíčních rozhovorů neinformovali ani evropští zprostředkovatelé.

Vytvoření nárazníkové zóny podél donbaské fronty je podle zástupců mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) klíčovým předpokladem pro dohodu o skutečném zastavení palby. Pokusů o příměří bylo na východě Ukrajiny od počátku konfliktu v dubnu 2014 už deset, žádný ale k trvalejšímu uklidnění situace nevedl.

O dosažení rámcové dohody a údajně i o určení prvních tří nárazníkových sektorů informoval novináře vůdce luhanských radikálů Vladislav Dějněgo, který v Minsku vede delegaci luhanských vyjednavačů. Jeho doněcký kolega Denis Pušilin ruským novinářům řekl, že se objevila šance na podpis a ratifikaci dojednaného dokumentu. Ke zlomu prý došlo díky „výrazné změně stanoviska ukrajinské strany“. I povstalce prý dohoda plně uspokojuje.

Z Kyjeva, Moskvy ani z kruhů OBSE zatím žádné informace potvrzující pozitivní vývoj nepřišly. V minulých dnech se o oddělení bojujících stran zvýšenou měrou snažili členové takzvané normandské skupiny, která zahrnuje představitele Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Naposledy v Kyjevě, ale i na donbaské frontě, o vytvoření nárazníkové zóny jednali koncem minulého týdne ministři zahraničí Německa a Francie Frank-Walter Steinmeier a Jean-Marc Ayrault.

Francouzský prezident François Hollande dnes v projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku prohlásil, že nová schůzka normandské skupiny na úrovni hlav států se může uskutečnit „během nejbližších týdnů“.

Newsletter