Kyjev zkoumá údajné kompromitující kremelské e-maily

Ukrajinská tajná služba analyzuje údajnou elektronickou korespondenci vlivného kremelského poradce Vladislava Surkova, k níž se podle zpráv kyjevského tisku dostali ukrajinští hackeři. Surkov, který je podle ruského tisku ve štábu prezidenta Vladimira Putina odpovědný za politiku vůči Ukrajině, v e-mailech údajně popisuje kroky k destabilizaci Ukrajiny.

Surkovovy údajné e-maily, které v pondělí publikovala hackerská skupina KyberJunta, popisují akce naplánované na západě Ukrajiny, zejména v Zakarpatské oblasti. Rusko tam podle hackerů chce povzbudit volání po změně statusu oblasti, která by měla vést k federalizaci země, předčasným parlamentním a prezidentským volbám a diskreditaci nynějšího prezidenta Petra Porošenka. Moskva přitom do svých plánů prý chce zapojit i Maďarsko a Rumunsko, které se Zakarpatskou oblastí sousedí.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes autentičnost Surkovových e-mailů popřel. „Je to schopný člověk, a tak se mu pochopitelně všichni snaží leccos vložit do úst. Většinou to neodpovídá skutečnosti, což je i tento případ,“ řekl novinářům mluvčí.

Ukrajinská kontrarozvědka SBU dnes vydala prohlášení, podle něhož údajnou Surkovovou poštu zkoumá. Obsah publikovaných textů je ale podle tajné služby „prakticky slovo od slova“ totožný s dokumenty, které policie objevila v domě jednoho ze zakarpatských separatistů. Lidé, kteří tyto dokumenty šíří, jsou podle SBU „zverbovaní nebo bezprostředně spojení s ruskou tajnou službou“.

V Zakarpatské oblasti, která byla v meziválečném období jako Podkarpatská Rus součástí tehdejšího Československa, působí několik skupin etnických Rusínů požadujících autonomii či federální status. Kyjev ale trvá na unitárním uspořádání země a autonomisty, kteří jsou údajně napojení na Moskvu, tvrdě stíhá. Autonomii početné skupiny zakarpatských Maďarů na Kyjevu požaduje i Budapešť.

Newsletter