Kypr podepsal dohodu o dodávkách plynu do Egypta

Kypr dnes podepsal dohodu o dodávkách zemního plynu zamýšleným plynovodem do Egypta, jakmile bude zahájena těžba na polích u tohoto středomořského ostrova. Informují o tom dnes zahraniční tiskové agentury. Americká energetická společnost Noble Energy v roce 2011 odhadla zásoby jednoho naleziště u Kypru na více než 127 miliard kubických metrů plynu.

Kontrakt na průzkum tří příbřežních bloků má konsorcium složené z italské energetické firmy ENI a jihokorejské KoGas. Francouzský koncern Total má práva na průzkum jednoho bloku.

Dnešní dohodu podepsali v kyperském hlavním městě Nikósii egyptský ministr ropného průmyslu Tárik Mala a kyperský ministr energetiky Georgios Lakkotrypis. Kontrakt otevírá cestu ke vzniku podmořského potrubního systému, který by vedl z kyperské výlučné ekonomické zóny do obdobné egyptské oblasti, nebo na egyptskou pevninu, uvedli ministři ve společném prohlášení.

Výlučná ekonomická zóna označuje oblast moře, ve které mají pobřežní státy obchodní práva.

Případnému transferu plynu by se podle obou ministrů měly podrobněji věnovat budoucí obchodní smlouvy. Ty určí, zda bude dovážený plyn určen ke spotřebě přímo v Egyptě, nebo zamíří na další trhy, uvedla agentura AP.

Newsletter