Dolar navyšuje zisky v dolarovém indexu a proti euru i procyklickým měnám. Celkově je na devizovém trhu patrný nádech rizikově averzní nálady. Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna krátce zpevnila k 26,15 za euro, poté však rychle oslabila zpět nad 26,20 za euro.

Kypr schválil zákon o insolvenci a dostane další peníze

Kyperský parlament po několikatýdenních průtazích odhlasoval kontroverzní balík zákonů o platební neschopnosti. Kypru by se tak mohla odblokovat další část peněz z mezinárodního záchranného programu, napsala agentura AP. 

Krok v podstatě otevírá cestu k uplatňování již dříve schválených norem o zabavení nemovitosti pro nesplácení hypotéky. O sporné normě se mělo hlasovalo již v pátek. Hlasování ale bylo odloženo po střetech mezi policií a demonstranty. 

Parlament zákon o platební neschopnosti blokoval od prosince. Poslanci požadovali především lepší ochranu pro fyzické osoby v případě insolvence. 

Kypr se počátkem roku 2013 dostal kvůli nesolventnosti domácích bank do krize. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond poskytly tehdy Kypru záchranný program v objemu deseti miliard eur (274 miliard Kč). 

Schválení zákona o propadnutí nemovitosti požadovali mezinárodní věřitelé Kypru. Tamní banky totiž zatěžuje množství půjček s více než tříměsíčním prodlením se splátkami. Právě kvůli blokování sporného zákona v parlamentu bylo uvolnění dalších peněz z programu odloženo. 

Newsletter