Kysilka rezignoval na členství v dozorčí radě ČEB a ČMZRB

Bankéř Pavel Kysilka (58) dnes rezignoval na členství v dozorčích radách České exportní banky (ČEB) a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Napsal to server iDNES.cz. Bývalý guvernér České národní banky a někdejší šéf České spořitelny v tiskovém prohlášení uvedl, že mu vadí chybějící koncepce státní podpory exportu. Ministerstvo financí, které Kysilka zastupoval v dozorčích radách ČEB i ČMZRB, sdělilo ČTK, že Kysilka nenašel podporu pro změny v bankách u dalších ministerstev.

„Důvody, které mě k tomu vedly, jsou jak osobní, konkrétně kapacitní konflikt s dalšími projekty, kterým se dlouhodobě věnuji, tak pracovní, jejichž společným jmenovatelem je stále chybějící jasná koncepce státu v oblasti podpory malého a středního podnikání a exportu, která by definovala jednoznačné a strategické zadání pro obě instituce,“ uvedl v prohlášení Kysilka.

Ministerstvo financí, které je jedním z akcionářů ČEB a ČMZRB, oznámilo, že Kysilka mohl zlepšit fungování obou bank, takže jeho odchod vnímá negativně. „Ministerstvo financí zkušeného a schopného bankéře na tento post nominovalo a slibovalo si od něj, že přispěje k zásadnímu zkvalitnění fungování těchto institucí, že změní fungování exportního financování a pomůže při projektu transformace ČMZRB. Podle všeho však nenašel ve svých plánech podporu u dalších akcionářských ministerstev,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nese podíl na Kysilkově odchodu i ministerstvo financí. „Dnešní rezignace pana Kysilky je ztráta a špatná vizitka komunikace především mezi MF (ministerstvem financí) a MPO (ministerstvem průmyslu a obchodu), toto je personální hazard,“ sdělil na twitteru. Ministerstva zemědělství a průmyslu patří mezi akcionáře ČEB, ministerstvo průmyslu má také zastoupení v ČMZRB.

Kysilka se stal členem dozorčích rad obou institucí za ministerstvo financí letos v dubnu. Svou představu předložil Kysilka podle iDNES.cz v říjnu na zasedání dozorčí rady spolu s dalším členem dozorčí rady Miroslavem Zámečníkem. Navrhli zefektivnit činnost ČEB a pojišťovny EGAP tím, že se spojí, a banka se stane dceřinou firmou pojišťovny. Tím by se zjednodušila komunikace mezi nimi zejména u vymáhání problematických pohledávek. Také by se mohla rozšířit finanční kapacita pro podporu exportních projektů.

Jenže dva největší akcionáři banky, ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu, se dlouhodobě nedokážou dohodnout, co bude s ČEB dál, napsal server. Kysilka tak neměl pro své nápady politickou podporu. Podle serveru nebyl Kysilka spokojen s přístupem ministrů ČSSD, jejichž resorty (zahraničí a průmysl) jsou akcionáři banky.

ČEB financuje vývozní úvěry a poskytuje služby související s vývozem. ČMZRB financuje aktivitu malých a středních podnikatelů, nabízí jim bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby. ČEB je vlastněna ministerstvem financí, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem zahraničí a ministerstvem zemědělství. Finance mají v dozorčí radě dvě místa, jedno zůstává dlouhodobě neobsazené, druhé se teď uprázdní Kysilkovým odchodem, dodal iDNES.

Newsletter