Lagardeová: Země G20 musejí pro vyšší růst ekonomiky udělat víc

Největší ekonomiky světa musí zesílit reformní úsilí, aby se jim podařilo zvýšit hospodářský růst v souladu s cíli, které si stanovily loni. Využít by k tomu měly kombinaci uvolněné měnové politiky, fiskální politiky a strukturálních reforem. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Velkou hrozbou podle ní je, že globální ekonomický růst zůstává slabý a nerovnoměrný.

„U rozvinutých zemí se letos a příští rok očekává jen mírné oživení aktivity. U rozvíjejících se ekonomik výhled na letošní rok ve srovnání s loňským oslabil, ačkoliv ba příští rok někteří očekávají oživení,“ uvedla šéfka MMF. U obou skupin těchto zemí přitom zůstává slabý růst produktivity.

K vyřešení těchto problémů je podle Lagardeové zapotřebí společného politického úsilí, včetně pokračující podpůrné měnové politiky ve vyspělých zemích, fiskální politiky vstřícné k růstu a strukturálních reforem, které zvýší produktivitu a hospodářský výkon. Je také důležité, aby země G20 zlepšily spolupráci mezi sebou a zajistily včasné a efektivní zavádění růstové strategie.

Lagardeová upozornila, že nejnovější zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa G20 přichází v době velkých nejistot pro globální ekonomiku. Roste nestabilita na finančních trzích, klesají ceny komodit, v některých zemích devalvuje měna a zpomaluje růst čínské ekonomiky. To zhoršuje výhled zvlášť pro rozvíjející se ekonomiky.

Newsletter