Le Monde, Bloomberg či Libération bojkotují mítink Le Penové

Asi patnácti médiím, mezi nimiž figuruje i Charlie Hebdo, francouzská odnož Buzzfeed či italská televize Rai, zamítla kampaň Marine Le Penové akreditaci na povolební večer Národní fronty. Levicový deník Libération zareagoval prohlášením, že jeho redaktoři se v rámci „solidarity s kolegy“ akce v podniku Chalet du Lac u Vicenneského lesíka nezúčastní. Následně se přidala další média: agentura Bloomberg, deník Le Monde či L‘Obs.

Libération uvedl, že tým nacionalistické kandidátky akreditace zamítl kvůli „nedostatku místa“, což označil za „podivnou záminku“. „Tato nedemokratická opatření, která jsou v rozporu se svobodou projevu, musí přestat, stejně jako zastrašování novinářů během mítinků,“ napsal Libération.

„Bloomberg se právě přidal a stáhl svého reportéra. Věříme ve svobodná média,“ napsala na twitteru vedoucí pařížské kanceláře americké agentury Geraldine Amielová. Již předtím se k bojkotu přidal deník Le Monde a deník L‘Obs. Tomu však zřejmě byla akreditace zamítnuta, stejně jako například magazínu Politico nebo britské televizi Sky News.

Libération v prohlášení zmínil také předvolební mítink 1. května ve Villepinte na severovýchodě Paříže, kde prý novinářům nebylo umožněno provádět rozhovory s radikálnějšími členy Národní fronty. Podle serveru huffingtonpost.fr museli během mítinku novináři setrvat v určených zónách v zadní části sálu daleko od hlavního dění a na dodržování tohoto omezení dohlíželi bezpečnostní pracovníci.

„Tyto postupy, které Le HuffPost pozoroval i na jiných akcích Národní fronty, jsou typické pro extrémní pravici. Při všech politických shromážděních jsou vymezeny zóny, do kterých mají média vstup zakázán, ale pořádková služba Marine Le Penové omezuje pohyb novinářů nejvíce,“ napsal francouzský web.

Newsletter