Legislativní rada podpořila záměr zřídit ministerstvo pro vědu

Legislativní rada vlády doporučila kabinetu schválit věcný záměr zákona, který mimo jiné počítá se vznikem nového ministerstva pro výzkum a vývoj. Novinářům to dnes oznámil ministr a předseda rady Jiří Dienstbier (ČSSD).

Vznik nového ministerstva by měl podle předlohy odstranit dosavadní roztříštěnost státní podpory vědy a výzkumu. Ministerstvu školství by ale měla doporučené varianty zůstat v gesci oblast vysokých škol.

Cílem zákona je vytvořit podmínky pro zvýšení kvality a konkurenceschopnosti výzkumu, vývoje a inovací v Česku. Norma má rovněž nastavit podmínky pro efektivní využívání výdajů na tuto oblast a její soulad s potřebami ekonomiky a společnosti.

Základními změnami má být nové nastavení podmínek, zásad a kritérií podpory tak, aby zajišťovaly výrazně lépe než dosavadní pravidla ekonomický rozvoj a udržitelnost systému podpory vědy a výzkumu. Zákon by měl má také vyřešit absenci inovací v systému státní podpory. Nová pravidla připravuje úřad vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), podle něhož nelze změny řešit v rámci stávajícího zákona.

 

Newsletter