Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Leo Express rozšiřuje vlakovou flotilu o 15 motorových jednotek

Dopravce Leo Express si dlouhodobě pronajal 15 moderních motorových jednotek typu LINT od výrobce Alstom pro zajištění dopravy v závazku veřejné služby v České republice. Jedná se celkem o 15 jednotek, z toho 11 s kapacitou 120 míst a 4 s kapacitou 70 míst. Všechny jednotky jsou nízkopodlažní, klimatizované, vybavené Wi-Fi připojením a zásuvkami, včetně USB. Linty mohou být vybaveny také automaty na jízdenky nebo občerstvení.

Leo Express plánuje tyto jednotky nasadit na objednávané trasy na území České republiky. Většina krajů totiž bude uzavírat nové smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti od prosince 2019. Leo Express v současné době jedná s několika kraji o podmínkách nasazení těchto jednotek. Jednotky bude mít dopravce k dispozici už od začátku příštího roku. Nejprve podstoupí úpravy nutné pro provoz v České republice (např. dosazení vlakového zabezpečovače Mirel), včetně úprav interiéru. Jednotky budou schváleny pro maximální rychlost 120 km/h.

„S novými jednotkami nabízíme západoevropský standard jako je bezbariérovost, Wi-Fi připojení, automaty na občerstvení nebo elektrické zásuvky,“ říká Peter Köhler, generální ředitel Leo Express. „Díky dlouhodobému pronájmu flotily těchto moderních motorových jednotek jsme si zachovali jedinečné postavení na českém trhu. Zájem o železniční dopravu v České republice roste, ale rozvoj brzdí zejména kvalita vlaků a služeb. Na řadě tratí jsou bohužel stále v provozu vozidla velmi nízké kvality. My nabízíme vozidla s nízkými provozními náklady a nízkou úrovní emisí a hluku,“ doplňuje.

Newsletter