Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Lepší výběr daní pomohl Slovákům hospodařit lépe, než čekali

Slovensko loni hospodařilo s nižším schodkem veřejných financí, než byly původní odhady. Důvodem je lepší výběr daní, informovalo slovenské ministerstvo financí. Nový odhad zlepšených daňových příjmů tak snížil očekávaný schodek veřejných financí na 2,73 procenta výkonu ekonomiky, deficit byl ale i tak nejvyšší od roku 2012.

Loňský schodek veřejných financí Slovenska podle dřívějšího oznámení Eurostatu dosáhl 2,97 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letošní hospodaření Slovenska by mělo skončit se schodkem pod dvěma procenty HDP, s dosažením vyrovnaného rozpočtu počítá koaliční kabinet premiéra Roberta Fica v roce 2019. Předchozí jednobarevná Ficova vláda plánovala dosažení tohoto cíle o rok dříve.

Ekonomové tvrdí, že Slovensko nevyužilo růstu ekonomiky a rostoucích příjmů státu z daní a povinných odvodů k rychlejšímu ozdravovaní veřejných financí.

Na příští rok Ficova vláda naplánovala schodek veřejných financí 1,29 procenta HDP. Kabinet kromě mírného snížení sazby daně z příjmů právnických osob v návrhu rozpočtu počítá i s vyšším příjmem z bankovní daně, ze zvýšení zvláštní daně pro firmy z regulovaných sektorů ekonomiky, spotřební daně z tabákových výrobků či z nové daně z dividend.

Newsletter