Lesy ČR uzavřely tendr, nejvíc smluv mají Petra, Uniles, Progles

Podpisem posledních tří smluv uzavřel státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2017+. Ze 48 jednotek bylo podepsáno 45. Na třech jednotkách vítězná firma Petra odmítla smlouvu podepsat a soutěže se opakují. Nejvíce smluv podepsaly společnosti Petra, Uniles a Progles. Celkem se o zakázky podělilo 13 firem. ČTK to dnes řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Tendr se týkal prací na 208.000 hektarech, tedy na zhruba šestině území LČR, a to v letech 2017 až 2021.

Do tendru se přihlásilo 36 firem, podaly celkem 313 nabídek. Hodnotícím kritériem byla cena. „Všech 45 smluv jsme uzavřeli s vítězem soutěže, který podal nejnižší cenovou nabídku. Práce v regionech začaly, takže tendr považuji za úspěšný,“ uvedl generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Vítězem tendrů 2017+ se stala skupina Petra z Ratíškovic u Hodonína. Firma Petra a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ podaly nejlepší cenovou nabídku na 15 jednotkách a po odstoupení ze tří jednotek mají 12 kontraktů. Působit budou na 79.709 hektarech státního lesa. Uniles uspěl na deseti jednotkách s celkem 34.558 hektary lesa. Progles se šesti podepsanými smlouvami bude pracovat na 31.386 hektarech státního lesa.

Opakovaná soutěž je na takzvaných komplexních jednotkách Město Albrechtice-sever, Město Albrechtice-jih a Město Albrechtice-Spálené. Práce na nich do výběru nového partnera Lesy ČR dočasně zajistí prostřednictvím aukcí.

Zakázky pro tendr 2017+ byly trojího druhu. Ze 48 územních jednotek byla na 28 předmětem soutěže takzvaná komplexní zakázka, kdy vítěz soutěže dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Komplexní zakázka o odhadovaném objemu 2,8 miliardy korun byla nejhodnotnější a firmy o ni měly největší zájem. U 14 jednotek se soutěžily pouze pěstební práce v objemu 434 milionů korun. Na šesti jednotkách byla předmětem soutěže těžba s prodejem dřeva v souhrnné hodnotě prací 168 milionů korun. Tendr se týkal 34 územních jednotek, celkem mají Lesy ČR území rozděleno na 163 jednotek.

Do tendrů 2017+ loni v září zasáhl ÚOHS, který předběžným opatřením zakázal podniku podepisovat smlouvy u komplexních zakázek a zakázek na těžbu a prodej dřeva. Důvodem správního řízení bylo podezření z porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. V listopadu ÚOHS správní řízení zastavil a předběžná opatření zrušil.

Newsletter