Letadlo na solární pohon v pondělí odletí ze Španělska do Káhiry

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 se v pondělí za úsvitu vydá ze španělské Sevilly na let do Káhiry, kde přistane ve středu. Letový tým to oznámil na svém webu. Zatímco pro letoun bude přelet do egyptské metropole předposlední etapou obletu planety, pilot André Borschberg usedne za knipl v rámci nynějšího projektu naposledy; poslední úsek do Abú Zabí absolvuje jeho kolega Bertrand Piccard.

Pondělní start je podle webu projektu naplánován na 06:30 SELČ, na twitteru nicméně letový tým uvádí 06:00 SELČ. Let by měl trvat necelých 51 hodin.

Letadlo poháněné výhradně sluneční energií je v závěru obletu Země, na který se vydalo loni v březnu z Abú Zabí. Zde také cesta skončí.

Zatím nejdelší etapou byla trasa z japonské Nagoji na Havaj. Měřila 6457 kilometrů a pětidenní let na přelomu června a července loňského roku zajistil třiašedesátiletý Borschberg. Na Havaji měl Solar Impulse 2 téměř desetiměsíční pauzu, protože se řešily problémy s bateriemi, které se během přeletu poškodily. Původně se počítalo s tím, že celý oblet potrvá pět měsíců.

Podle webu realizačního týmu stroj váží 2,3 tuny, přičemž rozpětí křídel je srovnatelné s Boeingem 747. Dokáže letět průměrnou rychlostí 75 kilometrů v hodině.

Newsletter