Letecké neštěstí: Lufthansa a Air France se vyhnou Sinaji

Dvojice největších evropských aerolinek Lufthansa a Air France-KLM z bezpečnostních důvodů nebudou létat přes Sinajský poloostrov v Egyptě, dokud se nevysvětlí dnešní pád ruského letadla s 224 lidmi na palubě. Informovala o tom agentura Reuters. Radikální hnutí Islámský stát (IS) se přihlásilo k tomu, že stroj sestřelilo. Moskva to podobně jako někteří experti zpochybnili, neboť letadlo bylo mimo dosah přenosných protiletadlových systémů.

Zřícení ruského letounu s 224 lidmi na Sinaji podle nejnovějších zpráv nikdo nepřežil

„Rozhodli jsme se vyhnout dané oblasti, protože tamní situace a vysvětlení pádu nejsou jasné,“ uvedla německá letecká společnost Lufthansa. „Budeme se oblasti vyhýbat, dokud nebude známo, co pád způsobilo,“ dodala mluvčí Lufthansy s tím, že firma přes oblast vede téměř deset linek denně.

K podobnému kroku se odhodlal francouzsko-nizozemský letecký holding Air France-KLM. „Air France potvrzuje, že přikročila v rámci preventivních opatření k tomu, že nebude létat nad Sinajem,“ uvedly aerolinky.

České aeroliniie podle mluvčího Daniela Šabíka o podobném kroku neuvažují, do Egypta ani přes Sinajský poloostrov nelétají, řekl ČTK. Ani Travel Service v současné době lety nad Sinajem neoperuje, doplnila mluvčí letecké společnosti Vladimíra Dufková.

Prozatím není známo, proč se letadlo mířící z egyptského letoviska Šarm aš-Šajchu do Petrohradu krátce po startu zřítilo. Radikálové hlásící se k IS tvrdí, že letoun sestřelili. Ruské ministerstvo dopravy takové prohlášení označilo za nepravdivé. Podle egyptských bezpečnostních zdrojů zatím nic nenasvědčuje tomu, že by příčinou pádu stroje byl raketový útok.

Newsletter