Leteckou základnou Bagrám otřásla exploze, Češi jsou v pořádku

Mohutná exploze dnes otřásla spojeneckou základnou Bagrám v Afghánistánu, kde působí i čeští vojáci. Výbuch si vyžádal nejméně tři mrtvé a 15 zraněných, uvedly podle agentury AFP afghánské úřady. Češi mezi oběťmi nejsou.

„Můžeme potvrdit, že dnes ráno krátce po 5:30 místního času (2:00 SEČ) došlo na letecké základně Bagrám k explozi. Ta si vyžádala oběti nebo zraněné,“ konstatovala v prohlášení Severoatlantická aliance.

Bagrámské letiště se nachází v provincii Parván v centrální části Afghánistánu. Jeho vnější ostrahu pomáhá zajišťovat 168 českých vojáků. Mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc dnes ČTK řekl, že Češi působící v Bagrámu jsou v pořádku.

K odpovědnosti za explozi se zatím nikdo nepřihlásil, podle AFP je ale útok nejspíš dílem Talibanu, který na bagrámskou základnu často útočí. Bojovníci Talibanu v poslední době zesílili své operace v Afghánistánu před zimním obdobím, kdy aktivita islamistů klesá. Loni zaútočil na Bagrám sebevražedný atentátník a zabil šest amerických vojáků.

Ve čtvrtek se stal terčem útoku ozbrojenců z řad Talibanu německý konzulát v severoafghánském městě Mazáre Šaríf. Při atentátu zahynulo nejméně šest lidí a přes 120 utrpělo zranění. Němečtí zaměstnanci konzulátu vyvázli bez újmy.

Taliban uvedl, že útok byl odvetou za nálet NATO z 3. listopadu na pozice Talibanu u Kunduzu. Podle OSN při této akci zahynulo 32 afghánských civilistů, včetně mnoha žen a dětí, a dalších 19 utrpělo zranění.

Newsletter