Letiště v Havaně budou modernizovat a provozovat firmy z Francie

Francouzská stavební společnost Bouygues a provozovatel letišť Aéroports de Paris (ADP) budou mít na starosti modernizaci, rozšíření a provoz mezinárodního letiště José Martího v Havaně. Oznámilo to v noci na dnešek kubánské ministerstvo dopravy. Kuba potřebuje modernizovat a rozšířit své letiště, protože počet turistů v zemi prudce roste.

Podle údajů ministerstva pro cestovní ruch se počet zahraničních návštěvníku karibského ostrova zvýšil v prvním pololetí o 12 procent. Kuba tak zřejmě letos opět zaznamená rekordní počet turistů. Turistická infrastruktura v zemi je však zastaralá.

„Projekt předpokládá financování a provádění okamžitých akcí na zlepšení kvality služeb a středně- a dlouhodobé investice odpovídající odhadovanému růstu počtu cestujících,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Dodalo, že Kuba si vybrala Bouygues kvůli zkušenostem ve stavebním sektoru a ADP díky jeho zkušenosti s provozováním letišť ve Francii i jinde.

Kuba se stává stále více závislá na cestovních ruchu, protože vývoz kvůli poklesu globálních cen komodit klesá a blízký spojenec země, Venezuela, kvůli hospodářské krizi v zemi omezil dodávky levné ropy na Kubu. Loni se počet zahraničních turistů zvýšil o 17 procent na 3,5 milionu a příjmy z cestovního ruchu podle oficiálních údajů dosáhly 2,8 miliardy USD (68 miliard Kč). Cestovní ruch tak byl druhým největším zdrojem příjmů země, po vývozu profesionálních služeb.

Francie a Kuba loni uzavřely dohodu, ve které Kuba souhlasila s převodem dluhu v objemu několika set milionů dolarů do rozvojových projektů. Zatím není jasné, zda expanze letiště je jedním z těchto projektů, napsala agentura Reuters.

Letištěm v Havaně loni prošlo 3,5 milionu cestujících a letos se čeká zvýšení na 3,7 milionu. Další prudký růst počtu cestujících se čeká v reakci na urovnání vztahů Kuby se Spojenými státy. Letos mají začít první pravidelné lety mezi USA a Kubou.

Newsletter