Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Letos bude méně fúzí a akvizic, pokles může signalizovat zpomalení ekonomiky

 Auditorská a poradenská společnost BDO očekává, že letošní rok nebude na poli fúzí a akvizic na takové úrovni jako rok 2017. První čtvrtletí 2018 zatím přineslo 1 620 těchto transakcí, což je o 26 % méně než v posledním kvartále minulého roku. Na druhou stranu průměrná výše jedné M&A transakce byla v letošním prvním čtvrtletí ve výši 115 milionů dolarů, čímž se překonal rekord z roku 2014. Současná situace ve světě ohledně počtu M&A transakcí ale není tak špatná, jak se může zdát. První kvartál bývá tradičně nejslabším obdobím téměř každého roku a hodně investorů v poslední době cílí na velké společnosti mimo jiné proto, že střední trh je již nasycen. Co se týče počtu akvizic, tak oproti světovému trendu je v Česku situace zcela odlišná. Podle analytiků BDO počet akvizic naopak roste. Jedním z hlavních důvodů je generační obměnám ve vedení podniků

Výrazně úspěšný rok 2017

Velký počet fúzí a akvizic v posledním kvartále roku 2017 byl mimořádný, první kvartál letošního roku ale tento výsledek rozhodně nekopíroval. Ohledně objemu M&A transakcí přinesl více než čtvrtinový pokles (26 %). První letošní tři měsíce byly v oblasti středně velkých firem nejslabším čtvrtletím od čtvrtého kvartálu 2016. Rok 2017 byl výrazně úspěšný se zhruba 2 100 transakcemi na jedno čtvrtletí.

Pokles transakcí napříč světovými regiony

Pokud porovnáme první kvartál minulého roku s letošním, kromě Středního východu, všech ostatních 16 sledovaných světových regionů zaznamenalo pokles objemů fúzí a akvizic. Nejvýraznější snížení hlásí Afrika (57 %), Velká Británie a Irsko (38 %), Indie (34 %) a bývalý východní blok s Tureckem (33 %). „Severní Amerika, tradičně nejsilnější M&A region, vygenerovala v rámci letošního prvního čtvrtletí 436 transakcí v celkové výši 50,6 miliard dolarů. V porovnání s prvním čtvrtletím 2017 se jedná o 24% pokles co do počtu uskutečněných transakcí a 0,8% pokles souhrnné částky“, uvádí Lukáš Hendrych ze společnosti BDO. Nejvíce M&A transakcí zaznamenal průmysl, výroba a zpracování chemikálií, technologické firmy a média. Společně v prvním letošním kvartále uvedené obory tvořily 44 % všech transakcí v oblasti středně velkých firem.

Opačný trend v Česku i Číně

Naopak zvýšený počet transakcí zaznamenala Čína, a to převážně domácích. Obdobná situace je i v České republice: „Oproti většině ostatních světových regionů množství fúzí a akvizic v České republice naopak roste, tuzemský trh tak jde i spolu s tím čínským proti proudu. Důvodem rostoucího trendu je především generační výměna ve vedení firem, a tedy nové impulzy pro další expanzi stávajících podniků,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

 Přes 8 tisíc společností je na prodej

Podle zjištění BDO bylo v prvním čtvrtletí letošního roku oficiálně i neoficiálně celosvětově na prodej 8 289 firem, což je zhruba stejný počet jako v posledním kvartále roku 2017. Začátkem loňského roku bylo k dispozici 7 962 společností. Počet příležitostí k fúzi či akvizici tak meziročně vzrostl o 4 %. Největší mezičtvrtletní růst příležitostí na přelomu minulého a letošního roku hlásil Izrael (11,8 %), Afrika (8,8 %) a Japonsko (5,7 %). Naopak největší propad vykázal Střední východ (-17,4 %) a Benelux (- 6,3 %). Nárůst počtu společností na prodej nejvíce zaznamenal sektor obchodních služeb (11 %), spotřební průmysl (6,5 %) a sektor energetiky a těžby (6,4 %). 

Newsletter