Levná ropa srazila zisk Halliburtonu o 93 %

Zisk americké společnosti Halliburton, která dodává služby pro těžbu ropy a zemního plynu, se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 procent a její tržby o zhruba čtvrtinu klesly. Mohlo za to výrazné omezení vrtné aktivity po loňském prudkém poklesu světových cen ropy, sdělila dnes firma, která je druhá největší ve svém oboru.

Čistý zisk Halliburtonu klesl na 53 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč) z výsledku 775 milionů USD ve druhém čtvrtletí loňského roku. Tržby společnosti se snížily o 26 procent na 5,92 miliardy dolarů.

Právě ve druhé polovině loňského června zahájily světové ceny ropy pokles, v němž surovina ztratila do ledna asi 60 procent. Nyní se její ceny pohybují zhruba 50 procent pod maximem z poloviny loňského června.

Halliburton v únoru oznámil, že pod tlakem propadu ropných cen propustí až osm procent svých zaměstnanců, tedy přes 6000 lidí. Světová jednička na poli ropných služeb Schlumberger v lednu sdělila, že zruší 9000 pracovních míst, což odpovídá zhruba sedmi procentům pracovní síly, a propouští i další firma z oboru Baker Hughes.

Halliburton se loni v listopadu dohodl na převzetí menšího konkurenta Baker Hughes za zhruba 35 miliard USD. Spojením vznikne podnik, který zřejmě tržbami o něco překoná Schlumberger. Transakce by měla být uzavřena do 1. prosince a nyní ji zkoumají americké antimonopolní úřady, uvedla agentura Reuters.

 

Newsletter