Libanonský Hizballáh po smrti velitele znásobí aktivity v Sýrii

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh posílí své oddíly bojující v Sýrii. Řekl to dnes jeho vůdce Hasan Nasralláh. Má jít o reakci na smrt velitele Hizballáhu Mustafy Badraddína zabitého nedávno v Sýrii. Hizballáh bojuje na straně syrské armády.

„Krev vojenského velitele Badraddína nás nutí rozšířit a zvýšit naši přítomnost v Sýrii. Zůstaneme v Sýrii a pošleme tam ještě více velitelů. Budeme v té bitvě pokračovat. Jsme si naprosto jisti, že míříme k vítězství,“ prohlásil Nasralláh před shromážděním několik tisíc stoupenců Hizballáhu.

Podle odborníků ztratil Hizballáh v bojích v Sýrii přes 1000 bojovníků. Do konfliktu vstoupil v roce 2013.

Badraddínova smrt se nejprve přičítala Izraeli, ale Hizballáh později oznámil, že jsou za ní teroristé bojující v Sýrii. To dnes také tvrdil Nasralláh, když řekl: „Naše pomsta bude mít podobu naprosté porážky teroristických skupin, takfírí (sunnitských extremistů) a zločinců.“

Vinu Izraele Nasralláh vysloveně vyloučil, i když jeho organizace proti Izraeli bojuje. „Útok Izraele (na Badraddína) byl hypotézou, ale po pečlivém prověření pohybu izraelské armády a místa, kde byl (Badraddín) zabit, nemáme žádný důkaz pro obvinění Izraelců. Důkazy, které máme, směřují ke skupinám takfírí,“ řekl Nasralláh.

Ve svém projevu Nasralláh o Badraddínovi hovořil jako o jednom z prvních, kdo se připojili k boji Hizballáhu. Tato skupina vznikla v roce 1982 na popud íránských revolučních gard. Badraddín byl v 90. letech pověřen velením jejích vojenských akcí. Po vstupu Hizballáhu do syrského konfliktu velel operacím v Sýrii.

Newsletter