Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Liberty Steel USA dokončila nákup huti Keystone Consolidated Industries

Skupina GFG Alliance Sanjeeva Gupty zaznamenala významný krok směrem kupředu ve své snaze stát se předním producentem oceli v USA. Dokončila nákup významného podniku Keystone Consolidated Industries (KCI) od společnosti Contran Corporation za 7,2 miliardy korun.

Britská skupina oznámila, že ziskem KCI se Liberty Steel USA stane jedním z největších výrobců válcovaného drátu v zemi. Kromě toho bude moci pokračovat v rozvíjení své strategie US GREENSTEEL s cílem produkovat 5 milionů tun ekologické oceli ročně do roku 2020.

Transakci podpořily velké severoamerické banky včetně Wells Fargo NA a BMO Harris Bank (BMO Harris) a dále fondy spravované BlackRock Financial Management Inc., dceřinou společností BlackRock Inc., největšího světového správce aktiv. Jejím dokončením se společnost Liberty Steel USA přibližuje k oznámenému založení americké IPO, kterou povede Credit Suisse. Tato akvizice zároveň následuje nedávné dokončení nákupu největší evropské hliníkárny v Dunkirku v hodnotě přesahující 11 miliard korun za podpory Bank of America Merrill Lynch a skupinou nejvýznamnějších světových bank.

Koupí KCI potvrzuje skupina GFG Alliance svoji pověst velkého investora na severoamerickém trhu. Otevírá zde také nové regionální sídlo na Madison Avenue v New Yorku a plánuje další strategické investice v průmyslovém, energetickém a finančním sektoru.

Pod KCI spadají společnosti Keystone Steel & Wire, Engineered Wire Products, Strand Tech Manufacturing a Keystone Bar Products. Tyto podniky vyrábějí širokou škálu vysoce kvalitních výrobků s přidanou hodnotou ze 100% americké oceli. Jejich produkty zahrnují předvalky, válcovaný drát, armatury, svařovaný drát, zemědělské oplocení, předpínací ocelová lana a svinutou výztuž používané ve stavebnictví, zemědělství či v automobilovém průmyslu. KCI byla dlouhodobě ziskovou společností a své zisky navíc výrazně zvýšila v posledních pěti letech. Přispělo k tomu zejména zaměření na výrobky s přidanou hodnotou, díky kterým společnost budovala na své pověsti uznávaného dodavatele kvalitního nízkouhlíkového válcovaného drátu.

Akvizice posiluje pozici Liberty na americkém trhu. Získává vysoce kvalitní podnik na výrobu válcovaného drátu s elektrickou obloukovou pecí o kapacitě 1,1 milionu tun oceli ročně, předního výrobce zemědělského oplocení RedBrand®, závody na výrobu průmyslového drátu a ocelových prutů kvality MBQ a SBQ, tři zařízení produkující armatury ze svařovaného drátu a podnik na předpínací výztuhy.

Po této transakci bude mít Liberty Steel USA kapacitu elektrických obloukových pecí až 1,8 milionu tun ročně, kapacitu válcoven drátu 2 miliony tun ročně, významné navazující podniky s vysokou přidanou hodnotou a přes 1 300 zaměstnanců. Po spojení bude mít společnost závody v Illinois, Ohiu, Jižní Karolíně, Texasu a Georgii.

GFG při transakci využila poradenských sluřeb Deutsche Bank Securities Inc., Wyelands Capital Ltd., Norton Rose Fulbright US a Alvarez & Marsal. Celková suma 7,2 miliardy korun zahrnuje i úvěry, jež společnost Liberty pro tuto transakci obdržela.

„Dnešek představuje významný milník na naší ambiciózní cestě Spojenými státy. Vřele vítám všechny zaměstnance Keystone do velké rodiny GFG. Bohatá historie, silný management, vynikající pracovní síla a průmyslová pozice KCI se budou skvěle doplňovat s naším podnikem v Georgetownu. Společně poslouží jako silný základ pro naši pokračující expanzi, jejímž cílem je dosáhnout v regionu produkce 5 milionů metrických tun oceli za rok,“ řekl Sanjeev Gupta, výkonný předseda GFG Alliance.

„Je pro nás velkým potěšením spolupracovat na budování tohoto podniku se společnostmi Wells Fargo, BMO Harris a BlackRock. S jejich podporou budeme moci rozšířit svoji platformu ve výrobním řetězci amerického ocelářského i dalšího průmyslu. Rok 2019 pro nás bude velmi vzrušující, neboť se chystáme posílit svoji přítomnost v Severní Americe a vstoupit na veřejný trh.“

Své vyjádření přidal také finanční ředitel GFG pro severní Ameriku, Grant Quasha: „Keystone je velmi výkonný a výnosný podnik s moderním vybavením, vynikajícími navazujícími zařízeními, přístupem na klíčové trhy, vysoce kvalifikovanými zaměstnanci a zkušeným vedením. Výjimečná pověst podniku se zakládá na produkci nízkouhlíkového válcovaného drátu a rozsáhlých navazujících provozech. Stane se významnou podporou pro naši expanzi a náš program revitalizace podniku Georgetown v Jižní Karolíně.“

„Po expanzi na ocelářský trh v USA se spolu se svými partnery chystáme připravit vstup dalších společností spadajících pod GFG do regionu. Mimo jiné se jedná o velké divize zaměřené na suroviny, energie a finanční služby,“ dodal Quasha.

„Jsem velmi rád, že se KCI může připojit ke skupině GFG. Pro budoucnost tohoto podniku, jejích značek, ale především jejích zaměstnanců a zákazníků to mnoho znamená. GFG je tím nejlepším možným novým partnerem pro bohatou historii a budoucí růst KCI,“ řekl Chris Armstrong, ředitel společnosti Keystone Consolidated Industries. „Těšíme se na to, že budeme součástí vytrvalého mezinárodního růstu GFG. KCI bude zároveň pokračovat rovněž v rozvoji výroby oceli a produktů s přidanou hodnotou v USA a v celém regionu.

Newsletter