Libra dál roste vůči dolaru, vystoupila na třítýdenní maximum

Britská libra se dnes vyšplhala na třítýdenní maximum vůči americkému dolaru poté, co v pondělí zaznamenala nejprudší jednodenní nárůst za více než sedm let. Libra těží ze stoupajících nadějí na setrvání Británie v Evropské unii. Dva průzkumy veřejného mínění v pondělí naznačily, že tábor britských zastánců EU získal na síle.

Pravděpodobnost setrvání Británie v EU se podle sázkové kanceláře Betfair vyšplhala na zhruba 78 procent poté, co se minulý čtvrtek propadla až na 60 procent.

Britská libra se během dnešního obchodování v Asii vyšplhala až na 1,4728 USD, tedy na nejvyšší úroveň od 26. května. Kolem 8:30 SELČ se libra prodávala za 1,4707 USD, oproti pondělí si tak připisovala 0,2 procenta.

V pondělí libra vůči dolaru díky nadějím na setrvání Británie v EU posílila o 2,1 procenta. Zaznamenala tak nejprudší jednodenní nárůst od konce roku 2008, napsala agentura Reuters.

„Trh reaguje na každý posun v průzkumech veřejného mínění (v Británii),“ uvedl analytik Kjosuke Suzuki ze společnosti Société Générale. „Zdá se, že průzkumy naznačují růst podpory pro setrvání (Británie v EU), pravdou však je, že skutečný stav budeme znát až poté, co uvidíme výsledky (referenda),“ dodal.

Euro vůči libře kolem 8:30 SELČ vykazovalo nárůst o 0,2 procenta na 77,08 pence. Zůstalo však v blízkosti třítýdenního minima 79,625 pence, na které sestoupilo v pondělí. Vůči dolaru si jednotná evropská měna připisovala 0,2 procenta na 1,1330 USD.

Newsletter