Libra po zprávě o vraždě poslankyně posílila vůči euru

Britská libra dnes posílila vůči euru po zprávě o vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii. „Lidé předpokládají, že by to mohla být jedna z těch věcí, která získá hlasy ve prospěch setrvání (Británie v EU),“ řekl agentuře Reuters analytik Lou Brien ze společnosti DRW Trading.

Jednotná evropská měna kolem 21:30 SELČ vykazovala vůči libře pokles o 0,3 procenta na 79,02 pence. Sestoupila tak z dvouměsíčního maxima 79,94 pence. „Je možné, že investoři očekávají určitý nával sympatií k táboru podporujícímu setrvání (Británie v EU),“ řekl analytik Shaun Osborne z firmy ScotiaBank.

Coxovou napadl útočník v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Podle očitých svědků citovaných zpravodajským serverem BBC „muž v bílé kšiltovce“ střelil poslankyni celkem třikrát. Následně prý vytáhl nůž a zasadil ženě několik bodných ran.

Kvůli napadení dnes všechny své akce zrušili zastánci i odpůrci odchodu Británie z EU a plánovaný proslov na podporu členství v unii odvolal i premiér David Cameron. Britští i světoví politici čin odsoudili a pozůstalým vyjádřili soustrast.

Newsletter