Libra prudce roste, dolar kvůli vývoji kolem brexitu ztrácí

Dolar a japonský jen dnes výrazně ztrácejí, britská libra a euro naopak prudce rostou. Investorům se vrací chuť jít do rizik poté, co poslední průzkumy mínění naznačily zvýšenou pravděpodobnost setrvání Británie v Evropské unii.

Libra ke konci odpoledne proti dolaru stoupla o dvě procenta na 1,4673 USD, nejvýše za téměř tři týdny, a proti jenu získala 2,4 procenta. Byl to nejsilnější jednodenní nárůst britské měny od roku 2008.

Euro vůči dolaru zpevnilo o 0,6 procenta na 1,1340 USD a proti jenu vzrostlo o 0,85 procenta. Dolarový index ke koši šesti měn klesl o 0,7 procenta na 93,568 bodu, minimum od 9. června.

Posun voličů směrem k udržení Británie v EU podle agentury Reuters ukázaly tři z šesti průzkumů zveřejněných během víkendu. Britové budou o možném odchodu Británie z EU, tedy takzvaném brexitu, hlasovat ve čtvrtečním referendu.

Investoři, kteří v minulých dnech v rostoucích obavách z vystoupení země z EU přecházeli k bezpečným aktivům, jako je zlato, japonský jen a nejbezpečnější státní dluhopisy, získali znovu chuť jít do rizik. To podpořilo ceny akcií, komodit a ostatních měn.

Newsletter