Lidé míří před soud kvůli zneužití internetového bankovnictví

Skupina šestnácti obviněných míří před soud kvůli zneužití platebních karet a internetového bankovnictví. Škoda dosáhla asi čtyř milionů korun, transakce za dalších zhruba 1,7 milionu Kč banky zablokovaly. Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová dnes ČTK potvrdila, že ve věci podala obžalobu. Hlavnímu organizátorovi hrozí až deset let vězení.

Trestné činnosti se podle Nesvadbové dopouštěli od listopadu 2013 do konce roku 2014, a to zejména na Uherskohradišťsku. Škoda, kterou obvinění způsobili, či se na jejímž vzniku různou měrou podíleli, dosáhla podle ní v případě zneužití platebních karet asi 1,5 milionu korun a v případě zneužití internetového bankovnictví 2,5 milionu Kč. Další škodě 1,7 milionu Kč u platebních karet zabránily banky blokacemi požadovaných operací.

„Případ je zajímavý nejen svým rozsahem, ale rovněž tím, že se policii podařilo rozkrýt celou organizovanou síť, a nikoli jen poslední články této sítě. To se mohlo podařit pouze díky velmi pečlivé až mravenčí práci analytického odboru služby kriminální policie a vyšetřování Zlín. Mám za to, že výsledek je i v rámci celé republiky ojedinělý,“ uvedla Nesvadbová.

Obvinění si podle ní opatřili identifikační údaje z platebních karet širokého okruhu lidí blíže nezjištěným způsobem. Podle Nesvadbové z nich převáděli peníze na elektronická konta zřizovaná různými lidmi jen za tímto účelem. Přístup k elektronickému bankovnictví poškozených získali obvinění podle státní zástupkyně rozesíláním viru jako přílohy e-mailové pošty.

Hlavní organizátor je stíhán pro podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a pro legalizaci výnosů z trestné činnosti. Další čtyři obvinění se budou zpovídat z legalizace výnosů z trestné činnosti a z účasti na podvodu. „Zbývajícím jedenácti obviněným, kteří na žádost jiných zakládali účty a vybírali finanční prostředky na tyto účty neoprávněně převáděné, je kladena za vinu legalizace výnosů z trestné činnosti,“ řekla Nesvadbová.

Hlavnímu organizátorovi hrozí až deset let vězení, nižší tresty může soud uložit jeho spoluobviněným. Podle Nesvadbové byli dva členové skupiny ve vazbě, nyní jsou všichni stíháni na svobodě. Hlavní líčení zatím nařízeno nebylo.

Newsletter