Lidé mohou znovu nominovat kandidáty na nejvstřícnější úřad

Občané mohou po roce opět zasílat své nominace do soutěže, v níž se hodnotí zejména ochota úřadů poskytovat informace. V jejím 15. ročníku bude možné nově nominovat také editory, novináře nebo vlastníky médií v kategorii svoboda projevu, oznámil ČTK Oldřich Kužílek z pořádající Otevřené společnosti. Čas na zasílání návrhů mají lidé do konce června.

Důvodem pro nominaci v nové kategorii může být cenzurní zásah či manipulace v médiích, porušení etických kodexů a zásad dobré novinářské praxe. „Cenzura není v České republice nic exotického, pouze oproti minulému režimu probíhá ve skrytější, maskovanější podobě. Nemusí vypadat jako příkaz co a jak napsat, ale naopak jen jako instrukce, o čem nepsat, anebo jak nepříjemnou zprávu přehlušit,“ uvedl Kužílek.

Soutěž s názvem Otevřeno x Zavřeno oceňuje jak nejvstřícnější instituce, tak úřady s opačným přístupem. Nominovány mohou být nejen klasické úřady, ale také firmy ovládané státem či krajem, obcí, veřejné nemocnice, školy, výzkumné instituce, profesní komory nebo zdravotní pojišťovny. Pozitivní ocenění mohou získat i nestátní neziskové organizace či jednotlivci.

Loni pořádající společnost vybírala z 95 ověřených nominací. Hlavní anticenu dostaly ministerstvo vnitra a policejní prezidium za „chaotické informování o policejní reformě“. Ministerstvo to označilo za pokračování kampaně proti reorganizaci policie. Nejvyšší pozitivní ocenění získalo město Děčín za umožnění účasti veřejnosti na rozhodování, mimo jiné při plánování dálničního přivaděče.

Anticenu veřejnosti obdržel loni Parlament za tzv. náhubkový zákon, tedy za uzákonění možnosti odsoudit firmy včetně mediálních za pomluvu se sankcí až 20 let zákazu činnosti či jejich zrušení. Jen těsně unikla Parlamentu kladná cena, tentokrát za přijetí zákona o zveřejňování smluv v registru.

Newsletter