Lidé nejen v Česku vzpomínali na Václava Havla

Na mnoha místech v Česku i zahraničí si ve středu lidé připomněli nedožité 80. narozeniny bývalého prezidenta, dramatika a někdejšího disidenta Václava Havla. Vzpomínalo se na shromážděních, v divadlech, na sociálních sítích či v zahraničním tisku, u Havlova hrobu, na jeho chalupě na Hrádečku i ve věznicích, v nichž byl Havel v době komunismu vězněn. Letos v prosinci pak uplyne pět let od Havlova úmrtí.

V Praze se večer uskutečnil na Havlovu počest slavnostní koncert v Rudolfinu, kterého se v zaplněné Dvořákově síni zúčastnili zástupci vlády a Parlamentu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při zahájení řekl, že je nyní v sázce, zda český národ zůstane otevřený, nebo se uzavře světu, zda bude liberální, nebo autoritářskou společností. Havlova teze o pravdě a lásce se podle něj stává ukazatelem směru.

V Praze se také večer sešly ke vzpomínce na Havla stovky lidí na Václavském náměstí. Hudební vystoupení orámovala záznamy glos a úryvky z Havlových projevů, na kterého zavzpomínali i jeho spolupracovníci z disentu, například biskup Václav Malý.

Na Pražském hradě vzdali Havlovi poctu vojáci Hradní stráže při poledním střídání. Vzpomínkové akce organizované Hradem se konaly bez přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který byl tou dobou na návštěvě Zlínského kraje. Zeman před několika dny řekl médiím, že Havel měl zejména v ekonomické politice názory, které se „neukázaly býti pravdivé“. „Ale jeho pozitiva nesporně převažují nad negativy. V zahraničí přispěl k vysoké prestiži České, zpočátku Československé, republiky,“ uvedl.

Vláda dnes uctila Havlovu památku minutou ticha. Politici, ale také umělci, novináři, spisovatelé, diplomaté, sportovci a další osobnosti se se vzpomínkou připojili na sociálních sítích. Vyzdvihují v nich Havlovy činy v době komunismu i jeho pevné postoje v čele státu.

Nedožité Havlovy osmdesátiny také dnes připomněl na zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku jeho předseda Martin Schulz. „Byl velkou osobností, svůj život věnoval boji proti diktatuře. Nejenže osvobodil tehdejší Československo z nadvlády komunismu, ale také vedl Českou republiku na cestě k jejímu přistoupení k Evropské unii,“ prohlásil za potlesku europoslanců.

Čeští členové EP si Havla připomněli na setkání pořádaném europoslanci Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) a Luďkem Niedermayerem (TOP 09). Dorazilo asi 40 europoslanců, včetně vedení lidovecké frakce, eurokomisařka Věra Jourová (ANO) a řada Čechů pracujících v EP. Na Havla vzpomínali jako na inspirující osobnost, která spojovala lidi napříč politickým spektrem.

Vzpomínkové akce na Havla-dramatika připravilo několik divadel. Národní divadlo vzpomíná několikadenním festivalem Pražské křižovatky, liberecké divadlo F. X. Šaldy zase jeho méně známou aktovkou Motýl na anténě.

Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo festival Málo bylo Havla!. V rámci happeningu k festivalu se dnes vrátily do brněnské uličky Václava Havla cedule s jejím jménem, které v srpnu někdo ukradl. Přibyly také desítky nápisů křídou na dlažbě a zdech, třeba „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. Lidé také donesli svíčky a květiny.

Havel se dostal i na stránky některých zahraničních deníků. Česku, Evropě i světu dnes chybí člověk jako Václav Havel, uvedl v komentáři server deníku Die Welt. Zejména k migraci by podle něj někdejší český prezident přistupoval jinak než současní čeští politici. Havlovi lze vyčítat mnoho věcí, ale stěží to může zastínit jeho mnohé plusy, jednostranné soudy si nezaslouží, napsal slovenský list Denník N. V chorvatském hlavním městě Záhřebu připomnělo Havlovy narozeniny promítání jeho podoby na vodní zeď velkých záhřebských fontán.

Havla si dnes lidé připomněli i u věznic, v nichž nedobrovolně pobýval kvůli svému angažmá v disidentském hnutí. Na budově věznice v Plzni – Borech má Havel ode dneška pamětní desku, před vězením v Ostravě-Heřmanicích zase odhalili Lavičku Ferdinanda Vaňka, postavy Havlových aktovek považované za jeho alter ego. Podobu exprezidenta si mohou lidé připomenout také na velkoformátových fotografiích Oldřicha Škáchy, které jsou ode dneška umístěny mezi Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a metrem Hradčanská.

Newsletter