Lidé si v Praze připomenou oběti války i komunismu

Lidé si dnes na pražských Olšanských hřbitovech připomenou vojáky padlé ve druhé světové válce. Akt začne na čestném pohřebišti vojáků zemí Commonwealthu. Pokračovat bude na pohřebišti vojáků Sovětské armády, Bulharska nebo pražských povstalců.

Pieta se bude konat i u památníku letců britského královského letectva a u hrobů generálů Karla Klapálka a Karla Kutlvašra. Klapálek bojoval v československých legiích v Rusku i během druhé světové války, kdy se zúčastnil třeba bojů o Tobrúk nebo karpatsko-dukelské operace. V dubnu se stal velitelem 1. československého armádního sboru v SSSR.

I Kutlvašr byl legionářem. Za okupace ale zůstal v Československu, kde se zapojil do odboje. V Pražském povstání se stal velitelem povstaleckých sil. Po únoru 1948 se musel vypořádat s perzekucí komunistického režimu.

Právě na oběti komunismu budou dnes vzpomínat účastníci piety v motolském krematoriu. Akci pořádá Konfederace politických vězňů, zúčastní se jí třeba ministr kultury Daniel Herman nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová. Po slavnostní ceremonii v obřadní síni účastníci položí věnce u Památníku obětem komunismu.

Komunistický režim ostatky svých odpůrců nevydával pozůstalým, uchovával je na neznámých místech. Motolské pohřebiště se podařilo objevit až v roce 1999. Zjistilo se, že se urny s popelem popravených a zemřelých politických vězňů likvidovaly právě tady.

Podle Konfederace politických vězňů se teprve po roce 1958 urny začaly tajně dávat do země, do té doby se ukládaly v objektech ministerstva vnitra. Schránky s popelem měly jen čísla bez jmen zemřelých.

Newsletter