Lidé v Bavorech se v referendu rozhodují o dálnici na Vídeň

Osm desítek voličů ze 324 oprávněných se dnes do 15:30 zúčastnilo referenda v Bavorech na Břeclavsku. Lidé odpovídají na otázku, zda chtějí vést dálnici D52 obcí ve stopě současné silnice. Referendum skončí ve 21:00, řekla ČTK starostka obce Hana Koňaříková.

Podle zatím zpracovaných zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje by dálnice D52 měla kopírovat stopu nynější silnice od Pohořelic do Mikulova. K zásadám lidé v těchto dnech mohou podávat připomínky.

Referendum podle starostky vypsala obec proto, aby si udělala jasno v tom, jak při plánování D52 vystupovat a zda připomínky podávat. Obec v minulosti s touto variantou trasy nesouhlasila. „V zastupitelstvu jsou ohledně toho ale nějaké rozpory. Chceme tak vědět přímo od občanů, jak by měla v tomto obec vystupovat,“ uvedla starostka.

Referendum nabude platnosti, pokud ho zúčastní více než 35 procent oprávněných voličů.

O trase dálnice D52 na Vídeň se vedly dlouhodobé spory a soudy v dřívějších letech rušily výjimky, které udělovalo pro některé úseky ministerstvo životního prostředí. Do definitivního schválení krajského územního plánu však nadále nebude možné jakkoli stavbu dálnice chystat. Jihomoravský kraj chce jeho vydání stihnout do říjnových krajských voleb.

Newsletter