Lídr španělské levicové strany označil Řecko za protektorát EU

Vůdce španělské levicové strany Podemos Pablo Iglesias označil Řecko za protektorát Evropské unie. Řekl to v rozhovoru se španělským listem El Mundo. Řecko je dlouhodobě silně zadlužené a před státním bankrotem je chrání de facto jen smlouvy o finanční pomoci, kterou zemi poskytují zahraniční věřitelé.

„Mluvíme o protektorátu a je otřesné, že v rámci EU existuje země bez suverenity těch, kteří vládnou. To ale není případ Španělska a nikdy ani nebude,“ řekl Iglesias.

Ohledně řeckého premiéra a vůdce levicové formace SYRIZA Alexise Tsiprase Iglesias řekl, že šéf řecké vlády „dělal, co mohl“. „Doufám, že se situace změní a že SYRIZA bude moci realizovat svůj program,“ dodal. Iglesias Tsiprase osobně podporoval během předvolební kampaně před nástupem k moci v lednu loňského roku.

Strana Podemos, která odmítá politiku razantních úspor, je v koalici s komunistickou stranou Izquierda Unida (IU) a dalšími menšími levicovými stranami. Dělá si přitom naděje, že v předčasných parlamentních volbách v neděli skončí na druhém místě za lidovci. V programu má za cíl ulehčit chudým Španělům, což si ale vyžádá dodatečné sociální výdaje za minimálně 15 miliard eur (406 miliard Kč) ročně. To jeho kritici považují za neúměrnou zátěž pro křehký státní rozpočet.

SYRIZA, která je ideologicky blízká straně Podemos, v Řecku sice vládne už rok a půl, ale ze svých levicových plánů musela zcela ustoupit a pod tlakem mezinárodních věřitelů dál seškrtat vládní výdaje a provést rozsáhlou privatizaci. Tyto kroky spojila se zvýšením daňové zátěže obyvatelstva. Průzkumy veřejného mínění proto předpovídají v příštích volbách formaci SYRIZA porážku.

Newsletter