Lídři G7: Google, Facebook a další musí zesílit boj proti terorismu

Lídři zemí G7 vyzvaly Google, Facebook a další internetové společnosti, aby výrazně zintenzívnily úsilí v boji proti terorismu. Uvedla to agentura Bloomberg.

Po prvním dni společných a dvoustranných jednání země G7 (USA, Británie, Francie, Německo, Japonsko, Kanada a Itálie) podepsaly v sicilské Taormině prohlášení o terorismu, ve kterém mimo jiné vyzvaly poskytovatele internetových služeb, aby zasahovali proti extremistickému obsahu na svých sítích.

Reagovaly tak na žádost britské premiérky Theresy Mayové, jejíž země byla v pondělí zasažena sebevražedným útokem u koncertní síně v Manchesteru, který podle prohlášení demonstruje, že je třeba zintenzivnit snahy v boji proti terorismu. „Boj se přesouvá z bitevního pole na Internet,“ řekla mimo jiné britská premiérka Theresa Mayová. „I když je Internet jedním z nejdůležitějších technologických úspěchů posledních desetiletí, ukazuje se, že je zároveň mocným nástrojem pro teroristické účely,“ stojí například v prohlášení lídrů G7.

„Jedná se o významný krok vpřed, komentovala Mayová výsledky jednání na následné tiskové konferenci. „Je důležité, aby (internetové) firmy uznaly svou odpovědnost vůči společnosti,“ řekla.

G7 se také zavázala ke „kolektivnímu postupu“ v boji proti nebezpečí, které představují extremisté vracející se z válečných oblastí, zejména pokud jde o sdílení zpravodajských informací.

Newsletter