Liftago vstoupilo do SP ČR, stávky taxikářů odmítá

Česká aplikace pro objednání taxi, společnost Liftago, se distancuje od chystaných stávek skupiny taxikářů. Aktuální forma ani obsah protestů taxikářů proti digitálním platformám problém podle Liftaga neřeší. Optimální postup vidí v modernizaci zákona o silniční dopravě prostřednictvím aktuálního návrhu jeho novelizace. Potvrzuje to i svým vstupem do Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

„Liftago nepovažuje stávky nebo blokády taxikářů za vhodný prostředek k prosazování názorů, veřejnost jen naštvou a odvedou pozornost od řešení problémů s podvodnými taxikáři i s praktikami některých digitálních platforem,” říká Ondřej Krátký, ředitel Liftaga.

Stávkující skupina taxikářů vyjadřuje mimo jiné protest proti novelizaci zákona, ta je však podle Krátkého nezbytná. „Vítáme ji a přes některé výhrady vnímáme zejména odpovědnost taxi platforem a zprostředkovatelů jako krok správným směrem,” dodává.

Liftago mimo jiné prosazuje, aby jeden komerční řidič mohl jako výdělek či přivýdělek střídat klasický i digitální mód taxi, aby nedocházelo ke zbytečnému navyšování počtu přepravců v ulicích. Dále navrhuje povinnost zprostředkovatelů přepravy sdílet nezbytná data s odpovědnými institucemi. Ta je podle Krátkého také předpokladem pro zrušení taxametrů, po němž digitální platformy volají. Modernizace zákonů a pravidel však nesmí vést ke zkostnatění legislativy a omezení pro budoucí inovace. „Městská mobilita má před sebou velkou budoucnost, je tedy nutné, aby i zákony počítaly s jejím dalším vývojem,” říká Krátký.

Potvrzuje to i spojením Liftaga se Svazem průmyslu a dopravy České republiky. „Svaz považuji za ideálního prostředníka, jak propojit tradiční přepravní průmysl s novými hodnotami a digitální ekonomikou,” komentuje vstup do SP ČR Krátký.

Odpovědná modernizace zákonů a dalších podmínek třeba právě prostřednictvím SP ČR je podle Krátkého nejlepším možným a odpovědným řešením neutuchajících sporů mezi jednotlivými poskytovateli přepravy ale i digitální budoucnosti přepravy obecně.

O společnosti Liftago:
Česká aplikace na objednání taxi, která pasažérům umožňuje výběr z nabídek profesionálních taxikářů podle hodnocení řidiče, času příjezdu, vozu a odhadu ceny. V Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Zlíně, Plzni, Ústí n.L., Českých Budějovicích a Bratislavě má přes 300 tisíc pasažérů, přes 1 000 firemních zákazníků a 1 500 profesionálních řidičů s průměrnou dostupností 5 minut. Byť je stále lokální službou, Liftago je v současnosti nejlépe hodnocenou aplikací svého druhu na světě na Google Play i App Store a směřuje k naplnění počáteční vize: rozvoje služby, která poskytne alternativu pro vlastní osobní auto.
Vznik Liftaga podnítil svými myšlenkami o autonomním řízení a budoucnosti městské mobility Martin Hausenblas. Ten v roce 2012 našel Juraje Atlase, který kolem sebe jako ředitel začal stavět tým a technologické řešení, které v roce 2013 získalo jméno Liftago. Už v roce 2012 získal Juraj Atlas do týmu i Ondřeje Krátkého, který se stal třetím ze zakladatelů, a potom, co Juraj koncem roku 2017 dokončil svou misi, předal vedení Liftaga právě jemu.

Newsletter