Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Litevci našli ve vládních počítačích ruské špehovací programy

Litva, ležící na frontové linii rostoucího napětí mezi Západem a Ruskem, obvinila Kreml z odpovědnosti za pirátské útoky, které postihly vládní počítače během posledních dvou let. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters.

Šéf počítačové bezpečnosti informoval Reuters o třech případech, kdy se od loňska ve vládních počítačích našly ruské špehovací programy. Během letoška se Litevci dopočítali dvacítky pokusů o infikování.

„Špehovací program běžel nejméně půl roku před tím, než jsme jej objevili, podobně jako tomu bylo i ve Spojených státech,“ řekl Rimtautas Cerniauskas, který řídí litevské středisko počítačové bezpečnosti.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov litevská tvrzení odmítl jako „směšná“ a nepodložená. „Má to (špehovací program) napsané na sobě ‚vyrobeno v Rusku‘?“ žertoval Peskov. „Naprosto odmítáme tento nesmysl,“ dodal. Samo Rusko podle něj nepřetržitě čelí pirátským útokům, ale bylo by podle něj hloupé z toho obviňovat cizí vlády.

Obavy z útoků ruských hackerů se dostaly do popředí pozornosti během kampaně při amerických prezidentských volbách, kdy nabourání se hackerů do elektronické korespondence demokratů vedlo americké zpravodajské služby ke vznesení obvinění na adresu Moskvy.

Pobaltské státy Litva, Estonsko a Lotyšsko, které byly za komunismu v područí Moskvy, vyděsila ruská anexe Krymu v roce 2014 a ruská podpora separatistům ve východě Ukrajiny.

Estonsko však bylo zasaženo útoky počítačových pirátů proti vládním i soukromým webům již v roce 2007, což podle úřadů posloužilo jako „budíček“.

Litevské zpravodajské služby ve své výroční zprávě upozornily, že zaměření počítačových útoků se přesunulo od finanční kriminality na cíl v podobě politické špionáže o státních institucích.

Ruský špionážní program podle Cerniaukase přeposílá všechny dokumenty, které dokáže najít, jakož i všechna zadaná hesla na internetové adresy, které běžně používají ruské tajné služby. „To jen potvrzuje, že jde o pokusy infiltrovat se do naší politiky,“ řekl Cerniaukas.

Německá kontrarozvědka ohlásila pozoruhodný nárůst ruských cílených počítačových útoků, jakož i propagandistických a dezinformační kampani zaměřených na destabilizaci německé společnosti. Podle šéfa zpravodajců se Rusko může snažit ovlivnit volby v příštím roce.

Ačkoli během říjnových voleb v Litvě nebylo odhaleno žádné vměšování ruských počítačových pirátů, Cerniauskas míní, že země ještě potřebuje uvědomit si, jak je zranitelná vůči takovému vměšování.

„Rusové jsou v této oblasti opravdu velmi dobří. Informační válku využívají odedávna. Počítačový svět je součástí této záležitosti, která je temnější než pouhá propaganda,“ řekl. Rusové mají podle něj schopnosti, postoje a zájem podnikat tyto operace, a tak je nezbytné tomu čelit a uplatňovat protiopatření.

Litevští představitelé, na které se zaměřil ruský špehovací program, byli na dolních či středních pozicích, ale přes jejich počítače šly návrhy vládních rozhodnutí v různých záležitostech, uvedl Cerniauskas.

Rusko se podle šéfa litevské kontrarozvědky Dariuse Jauniskise snažilo v roce 2012 sladěným útokem proti centrální bance a zpravodajským serverům vyvolat chaos. „Je to vše součástí psychologické války,“ řekl.

Newsletter