Litva, znepokojovaná ruskou politikou, kupuje 88 obrněných transportérů

Litva, znepokojovaná ruskou politikou, dnes uzavřela dohodu o koupi 88 obrněných transportérů za 386 milionů eur (asi 10,4 miliardy Kč), což představuje nejdražší nákup v dějinách litevské armády. Podpis dohody s výrobcem německo-nizozemských transportérů Boxer dnes oznámilo litevské ministerstvo obrany.

„Za 385,6 milionu eur bude pořízeno 88 kolových bojových vozidel, uzpůsobených požadavkům litevských ozbrojených sil,“ řekl novinářům ministr obrany Juozas Olekas. „Jde o dlouhodobou investici do národní obrany, jakož i o signál, že Litva bere svou bezpečnost vážně,“ zdůraznil.

Obrněný transportér Boxer vyvinuly německé zbrojovky Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann společně s nizozemskou společností Stork. Vyrábí je konsorcium ARTEC, vytvořené výše zmíněnými německými firmami.

V litevské verzi má být vozidlo vybaveno izraelskou věží s kanonem ráže 30 milimetrů, s protitankovou střelou a kulomety. Obrněnce mají být dodány v letech 2017 až 2021.

Po ruské anexi Krymu na jaře 2014 největší z pobaltských republik zásadně zvýšila své výdaje na obranu, které tak loni údajně činily 725 milionů eur (asi 19,6 miliardy Kč), což představovalo 1,79 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Kvůli pokračujícímu konfliktu na východě Ukrajiny loni Vilnius rovněž částečně obnovil brannou povinnost.

Profesionální litevská armáda čítá v třímilionové zemi 8200 vojáků. K tomu lze připočítat 2600 branců a 4600 vojáků v záloze.

Bezpečnost země nicméně závisí na Severoatlantické alianci, která minulý měsíc na summitu ve Varšavě schválila vyslání čtyř praporů do tří pobaltských států a Polska. Jednotku v Litvě má vytvořit Německo.

Newsletter