Lobbista Barroso? Juncker chce vidět jeho smlouvu s Goldman Sachs

Kopii smlouvy někdejšího předsedy Evropské komise Josého Barrosa s americkou investiční bankou Goldman Sachs si vyžádal jeho nástupce v čele evropské exekutivy Jean-Claude Juncker. Novinářům to dnes řekl mluvčí komise Alexander Winterstein. Už v pátek v dopise evropské ombudsmance Emily O´Reillyové Juncker napsal, že Barroso bude v komisi vnímán a přijímán jako kterýkoliv jiný lobbista a ne jako bývalý šéf této instituce.

Barrosovým případem se také bude zabývat etický výbor, který komise pro tyto případy má přes to, že k nástupu do banky se rozhodl už po uplynutí osmnáctiměsíční „karantény“. Výbor má jen poradní roli. Mluvčí komise dnes několikaměsíční zdržení Junckerovy reakce vysvětloval jeho snahou získat relevantní informace.

Portugalský politik se nechal najmout 20 měsíců po odchodu z funkce šéfa komise. Tedy po uplynutí lhůty, během níž musejí bývalí komisaři žádat o schválení nového zaměstnání. Krok vzbudil ostrou kritiku kvůli možnému střetu zájmu a exkluzivním kontaktům a přístupu do „útrob“ komise.

„Je to věc významného veřejného zájmu a komise ji musí otevřeně a plně vyřešit,“ napsala minulý týden evropská ombudsmanka Junckerovi.

Winterstein i dnes před novináři připomněl, že někdejší členové komise mají také po uplynutí této lhůty určité závazky. Právě proto chce podle něj také Juncker vidět kopii Barrosovy smlouvy s investiční bankou.

Příslušný článek 245 unijní smlouvy zmiňuje, že komisaři mají také po odchodu z funkce „zejména povinnost čestného a zdrženlivého jednání při přijímání některých funkcí nebo některých výhod“.

Barroso, který stál v čele Evropské komise v letech 2004 až 2014, má být poradcem a nevýkonným předsedou mezinárodní divize Goldman Sachs, uvedla banka v červenci. Podobně jako jiné bankovní domy řeší například důsledky rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Newsletter