Lobbista Janoušek chce obnovu procesu na základě nových posudků

Lobbista Roman Janoušek chce zvrátit pravomocný rozsudek za úmyslné sražení ženy autem díky třem znaleckým posudkům. Lékaři v nich konstatují, že Janoušek byl v době nehody před čtyřmi roky závislý na omamných látkách, měl snížené rozpoznávací schopnosti a periferní vidění. Jeho návrh na obnovu řízení dnes začal projednávat pražský městský soud. Janoušek se ze soudního jednání omluvil. Za sražení ženy byl pravomocně potrestán 4,5 roky vězení. Nyní má přerušený výkon trestu kvůli zdravotním komplikacím.

Soud může trestní řízení povolit, pokud by vyšly najevo nové skutečnosti či důkazy, na jejichž základě by soud mohl rozhodnout jinak. Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. Předseda trestního senátu Tomáš Kubovec při zahájení jednání uvedl, že návrh na obnovu řízení je obsáhlý.

Za nové důkazy, které by mohly zvrátit rozsudek, Janouškův advokát považuje znalecké posudky z oboru psychiatrie, neurochirurgie a očního lékařství. Po začátku jednání byla ze soudní síně vyloučena veřejnost, která si nevyslechne psychiatrický posudek a lékařské zprávy dokumentující Janouškův zdravotní stav. Obhajoba to zdůvodnila tím, že se v dokumentech budou probírat okolnosti, které podléhají lékařskému tajemství. Soud návrhu vyhověl.

Janoušek si dlouhodobě stěžuje na zdravotní komplikace po operacích hlavy. Brněnský krajský soud mu ze zdravotních důvodů letos v červnu přerušil trest odnětí svobody na půl roku. Lobbista se v únoru podrobil další operaci a od března měl kvůli tomu přerušen trest na dva měsíce.

Opilý lobbista naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900.000 korun.

Pražský městský soud Janouškovi původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí dalších sedm let usednout za volant.

Žalobci požadovali, aby byl Janoušek uznán vinným z pokusu o vraždu. Nejvyšší státní zástupce proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Dovolal se i lobbistův advokát, soud však loni obě dovolání odmítl jako „zjevně neopodstatněná“. Janoušek ve snaze zvrátit pravomocný rozsudek neuspěl ani se stížností u Ústavního soudu.

Newsletter