M.B.A. Finance: Drobní podnikatelé lépe splácejí své závazky

Nesplácené bankovní úvěry drobných podnikatelů klesly meziročně o více než čtvrtinu na 9,1 procenta úvěrů v selhání. Ještě v roce 2014 to bylo 13,7 procenta. Vyplývá to z dat největší české inkasní agentury M.B.A Finance. Živnostníci podle agentury prosperují, zlepšili svoji platební morálku a své velké závazky hradí včas.

Dvě třetiny nesplácených dluhů tvoří závazky vůči pojišťovnám (téměř 40 procent) a telekomunikacím (28 procent). To jsou dluhy, které podnikatele existenčně neohrožují, a proto jejich placení často neřeší.

Hospodářství loni vzrostlo o 4,3 procenta a podle odhadů letošní rok bude také dobrý. Díky tomu se daří drobným podnikatelům, kteří dodávají zboží i služby větším firmám, domácnostem i státu. Počet podnikatelům kteří mají živnost jako hlavní činnost, se za první pololetí zvýšil o 8225 na téměř 587.000.

Podle statistiky M.B.A. Finance jsou indikátorem dobrých časů pro živnostníky nízké počty jejich dluhů u bank a za energie. „Obě komodity se podílí na nesplácených dluzích jen deseti procenty a průměrné částky nejsou nijak vysoké. Dnes mají drobní podnikatelé nevyrovnané závazky nejčastěji vůči pojišťovnám a telefonním operátorům,“ uvedl ředitel operačního centra M.B.A. Finance Jakub Zetek.

Dluhy u pojišťoven často vznikají z nedorozumění a nevědomosti. U telekomunikací podnikatelé mnohdy neplatí, protože nesouhlasí s kvalitou a rozsahem služeb nebo s výší fakturovaných částek. „Příčinou neplacení tedy není důvod, že by krachovali a neměli peníze,“ dodal Zetek.

Ohrožením podnikání živnostníků zůstává pozdní proplácení faktur. Ze zákona je sice splatnost faktury 30 dní, ale najdou se firmy, které zneužívají svého postavení vůči dodavatelům, a neplatí řádně a včas. To může drobným podnikatelům, kteří potřebují za vydělané peníze koupit vstupy na další zakázky, způsobit velké problémy, dodal M.B.A. Finance.

Newsletter