Zpřesněná data indexu PMI služeb eurozóny ukázala pokles pod 60 bodů. Euro proti dolaru oslabuje pod 1,1860 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

M.L. Moran koupil majoritní podíl ve Woodplastic, největším tuzemském výrobci dřevoplastových teras, plotů a obkladů

Investiční skupina M.L. Moran koupila majoritní podíl ve společnosti Woodplastic, která je největším tuzemským výrobcem a prodejcem teras, plotů a obkladů z dřevoplastu. Jedná se o materiál kombinující dřevo a polyetylen, který se oproti dřevu nemusí natírat či impregnovat a zachovává si barevnou stálost. Zároveň se jedná o 100% recyklovatelný produkt. Trh s dřevoplastem v posledních letech silně roste a právě díky svým vlastnostem je čím dál tím více užíván místo klasického dřeva.

Woodplastic byl založen Zdeňkem Hoštičkou a Miroslavem Vodenkou, kterým klíčovou investici na rozjezd výroby poskytl Ondřej Fryc se svým Reflex Capital. Během téměř deseti let existence se z Woodplasticu podařilo vybudovat lídra na českém a slovenském trhu. Všichni stávající akcionáři ve Woodplastic zůstávají a přesouvají se do minoritních pozic.

„Jsme rádi, že dosavadní vlastníci projevili zájem u projektu zůstat a společnost s námi dále budovat. Dokládá to jejich důvěru v produkt a jeho potenciál do budoucna, ve který my sami silně věříme,“ uvádí Zdeněk Šmejkal, řídící partner a vlastník M.L. Moran, jehož hlavním cílem je posílit zastoupení společnosti na evropském i světovém trhu. Výši transakce se prodávající a kupující rozhodli nezveřejnit.

Ondřej Fryc, řídící partner Reflex Capital, k tomu dodává: „Z Woodplastic se zakladatelům podařilo vybudovat moderní a vysoce rostoucí i ziskovou společnost. Jsme rádi, že jsme v M.L. Moran našli partnera pro její další rozvoj a na spolupráci se mimořádně těšíme.“

M.L. Moran již v oboru interiérových a exteriérových materiálů pro stavby podnikal. Dlouhou dobu vlastnil společnost Technistone, která se specializovala na výrobu kuchyňských desek a obkladů z technického kamene a pod M.L. Moran se z lokálního producenta proměnila ve významného světového hráče v oboru s tržbami 1,4 miliardy korun. V roce 2019 M.L. Moran úspěšnou firmu prodal globální americké společnosti Wilsonart. Podobný rozvoj spojený s investicemi zejména do mezinárodní obchodní sítě plánuje M.L. Moran i se svou novou akvizicí.

Skupina M.L. Moran se soustředí na investice do firem s vlastním produktem, a to bez ohledu na to, zda jsou v období růstu anebo například prochází složitějším obdobím existence. Minulý rok vstoupil M.L. Moran do technologického startupu 24 VISION, evropského lídra v digitální kontrole kvality v průmyslu, aktivní však zůstává i v oblasti restrukturalizačních projektů, kde před 20 lety začínal svoji podnikatelskou činnost.

 

Newsletter