Maďaři odmítli kvóty, hlasování ale nebude platné, ukázal průzkum

Na 95 procent maďarských voličů dnes v referendu odmítlo kvóty na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie, ukázal průzkum thinktanku Nezopont, ze kterého citovala agentura Reuters.

Referendum ale nejspíš bude kvůli malé volební účasti neplatné. To potvrdil i jeden z poslanců, místopředseda parlamentu za vládní stranu Fidesz Gergely Gulyás, podle kterého se očekává účast jen okolo 45 procent. Pro platné hlasování byla potřeba účast poloviny voličů. Hlasování skončilo v 19:00 SELČ, první výsledky se očekávají do hodiny.

Již podle průzkumů před hlasováním se očekávalo, že drtivá většina Maďarů kvóty odmítne, což premiéra Viktora Orbána doma posílí a povzbudí ho v hádkách s Bruselem. Čísla o účasti během dne ale již naznačovaly, že bude předseda vlády nejspíš zklamán, uvedla agentura Reuters.

V 15:00 SELČ byla účast jen 30,66 procent voličů, o dvě a půl hodiny později to bylo 39.88 procenta, citovala maďarská agentura MTI z údajů volební komise.

„Myslím, že jestliže bude účast okolo 40 procent, bude to pro Viktora Orbána a jeho vládu fiasko,“ uvedl před skončením hlasování maďarský analytik Attila Juhász. Ten odhadoval volební účast mezi 44 a 46 procenty.

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“ uvedl.

Newsletter