Maďarská centrální banka snížila hlavní sazbu o 15 bps. na nové minimum 1,8 %

Maďarská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové minimum 1,8 procenta. Banka v březnu v rámci boje proti cenové deflaci obnovila uvolňování měnové politiky a dala najevo, že snižování sazeb bude pokračovat.    

Maďarsko může snižovat úroky i přes relativně silný ekonomický růst, protože kurz forintu je vysoký a zvyšuje se příliv kapitálu do země. Maďarská inflace je už několik měsíců v záporném pásmu. Centrální banka přitom v prosinci odhadla, že inflace v příštím roce se bude jen mírně pohybovat pod střednědobým tříprocentním cílem.     

Polská centrální banka minulý měsíc snížila základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 1,50 procenta. Rovněž Polsko se uvolněnou měnovou politikou snaží bojovat s prohlubující se cenovou deflací. Spotřebitelské ceny se tam v březnu meziročně snížily o 1,5 procenta.     

Česká národní banka (ČNB) již v rámci snahy o podporu ekonomiky a odvrácení deflace snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,05 procenta a už od konce roku 2013 drží svými intervencemi slabý kurz koruny. Česká inflace v březnu činila 0,2 procenta.     

S deflací se potýká i celá eurozóna. Evropská centrální banka snížila sazby prakticky na nulu již loni v září a od podzimu začala podporovat ekonomiku omezenými nákupy cenných papírů. V březnu zahájila ECB rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. 

Newsletter