Maďarská centrální banka snížila úrok na nové minimum

Maďarská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové minimum 0,9 procenta. Snaží se tak podpořit hospodářský růst a inflaci, která zůstává pod stanoveným cílem. Většina analytiků se snížením sazby počítala, předpokládají ale, že k dalšímu snížení už banka nesáhne.

Banka již v dubnu signalizovala, že prostor pro další snížení úroků je omezený. Jen polovina analytiků v anketě agentury Reuters uvedla, že banka sníží úroky i příští měsíc.

„Domnívám se, že banka se zastaví na 0,9 procenta,“ řekl analytik banky Raiffeisen Gergely Pálffy. „Ani trhy nečekají další snížení.“

Spotřebitelské ceny v dubnu po očištění o kolísavé položky meziročně vzrostly o 0,2 procenta, a vrátily se tak k růstu po březnovém poklesu o 0,2 procenta. Průměrná inflace by však stále měla zůstat výrazně pod střednědobým cílem banky, který je tři procenta, a to jak v letošním, tak v příštím roce.

Nízká inflace teoreticky umožňuje další uvolnění měnové politiky. Centrální banka nicméně varovala, že výraznější růst mezd vyžaduje při dalším plánování měnové politiky větší obezřetnost. Důvodem k tomu je také očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Meziroční tempo růstu maďarské ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalilo na 0,9 procenta z 3,2 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Zpomalení hospodářského růstu je rovněž jedním z faktorů, které hovoří pro další snížení sazeb. Aktualizovanou hospodářskou prognózu centrální banka zveřejní v červnu.

I když je základní úrok v Maďarsku nyní rekordně nízko, zůstává výrazně nad základní sazbou v České republice. Tu nyní Česká národní banka drží na 0,05 procenta.

Newsletter