Maďarská vláda přichystala balík opatření na podporu růstu ekonomiky

Maďarská vláda předloží na podzim balík opatření na podporu hospodářského růstu, který by měl urychlit růstové tempo nad tři procenta. Řekl to v dnešním vydání listu Magyar Idök ministr hospodářství Mihály Varga.

Maďarská ekonomika po slabém začátku roku zrychlila ve druhém čtvrtletí meziroční tempo růstu na 2,6 procenta. Její výkon však byl i přesto pomalejší než růst ekonomik Slovenska, Polska nebo Rumunska.

Vláda premiéra Viktora Orbána plánuje letos růst o 2,5 procenta. Kabinet již dříve signalizoval určité možnosti ekonomické stimulace a Vargova slova naznačují, že tyto plány získávají konkrétní obrysy, uvedla agentura Reuters.

Varga uvedl, že Budapešť pracuje na řadě kroků, včetně reforem trhu práce. Cílem je podle něj dostat růstové tempo na 3-5 procent a snížit míru nezaměstnanosti na tři procenta ze současných pěti procent. Ministr naznačil možnost investic do farmaceutického a chemického průmyslu, obnovitelných zdrojů energie a cestovního ruchu.

Vláda připravuje podpůrný balík v době, kdy maďarská centrální banka postupně ukončuje rozsáhlý program podpory bankovních úvěrů pro malé a střední podniky. Centrální banka rovněž uvedla, že svou základní úrokovou sazbu z nynějšího rekordního minima 0,9 procenta již dál nesníží.

Vláda v konvergenčním programu zaslaném v dubnu Evropské komisi předpověděla pro příští rok růst ekonomiky o 3,1 procenta. Ve volebním roce 2018 by se růst měl zrychlit na 3,4 procenta.

Newsletter