Maďarsko by podle ministra Vargy mohlo zavést euro do konce 2020

Maďarsko splňuje všechna kritéria pro připojení k eurozóně a mohlo by se stát členem eurozóny do konce desetiletí, pokud se ekonomika bude neustále zlepšovat. Řekl to dnes v rozhovoru s maďarským deníkem Magyar Hírlap ministr hospodářství Mihály Varga. Vysocí vládní činitelé přitom nedávno naznačili, že Maďarsko nevstoupí do eurozóny v tomto desetiletí.

Maďarská ekonomika patřila mezi nejslabší v EU. V poslední době se však fiskální rovnováha a růst v Maďarsku zlepšují. Agentura Fitch nedávno zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti země a posunula rating Maďarska do investiční kategorie. Agentura Moody‘s zatím rozhodnutí o změně ratingu Maďarska odložila, tento měsíc však příznivě ohodnotila zadlužení země a umístila čtyři maďarské banky do režimu přezkoumání kvůli možnému zvýšení jejich ratingu, uvedla agentura Reuters.

Varga se domnívá, že Maďarsko se bude moci připojit k eurozóně do konce tohoto desetiletí, pokud ekonomické trendy zůstanou udržitelné, Maďarsko se dostane blíže k průměrné úrovni rozvoje EU a produktivita země se bude dále zlepšovat. Ukazatele inflace, zadlužení a stability směnného kurzu jsou všechny v souladu s kritérii eurozóny a banky jsou dostatečně kapitalizované. Před připojením k eurozóně však Maďarsko podle Vargy musí vyřešit některé vlastní nesrovnalosti.

„Potřebujeme stabilnější euro, s pevnější společnou fiskální politikou. Nepřetržitě o tom jednáme s českými a polskými kolegy. Oni také splňují všechna kritéria, ale vidím, že se do toho také neřítí,“ prohlásil Varga. „Euro je z poloviny dokončený dům, který slibuje vynikající výsledky, ale také mu hrozí kolaps. Kdo se chce přestěhovat do z poloviny hotového domu? Měli bychom se odstěhovat z domu forintu, pokud najdeme bezpečnější místo,“ dodal.

Česká vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by Česká republika termín neměla stanovovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU.

Newsletter