Maďarsko plánuje výrazný růst mezd a pokles mzdových odvodů

Maďarská vláda vypracovala šestiletý program výrazného zvyšování mezd v soukromém sektoru a snižování odvodů z objemu mezd. Průměrná reálná mzda by za tu dobu měla vzrůst o 40 procent a přiblížit se úrovni západní Evropy, řekl dnes ministr hospodářství Mihály Varga. Podle něj by to nemělo ohrozit ekonomiku ani rozpočtové hospodaření.

Už ve čtvrtek premiér Viktor Orbán řekl, že vláda chystá snížení daní z příjmů firem a jednotlivců i odvodů za zaměstnance a plánuje reformu vyššího školství, aby podpořila hospodářskou konkurenceschopnost. Maďarská ekonomika se za Orbánovy vlády stabilizovala a silně roste, nyní však zažívá silný tlak na růst mezd, který by mohl podkopat investice.

Mzdy v rostoucí ekonomice tlačí vzhůru nedostatek pracovních sil v důsledku vysoké emigrace Maďarů do západní Evropy. Vláda chce silný růst mezd udržet, chce ale také zajistit, aby to nepodkopalo ekonomiku. Navrhuje proto svázat zvyšování mezd se zlepšováním produktivity a konkurenceschopnosti, řekl Varga podle agentury Reuters.

Maďarsko je v letošním žebříčku konkurenceschopnosti, který vydává Světové ekonomické fórum, až na 63. místě, tedy za Českem, Polskem i Rumunskem a těsně před Slovenskem. Průměrná mzda v zemi v srpnu meziročně vzrostla o 6,9 procenta, přičemž inflace zůstává takřka nulová.

Newsletter