Dolarový index obrátil do zisku. Euro proti dolaru umazalo část předchozích zisků, drží se však stále nad 1,2000 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy oslabují. Koruna se posunula nad 26,35 za euro.

Maďarský fond Lead Ventures investuje do startupů 100 milionů eur. I v Česku

Lead Ventures (LV), nově založená venture kapitálová společnost, plánuje investovat v následujících pěti letech v Maďarsku, resp. střední a východní Evropě celkem 100 milionů eur. Se dvěma kapitálovými fondy chce vyhledat perspektivní startupy a podpořit je v jejich růstu. Lead Ventures se zaměří na startupy především v odvětví energetiky, mobility, maloobchodu, internetu věcí, petrochemie a udržitelného rozvoje.

Společnost vytvořila dva kapitálové fondy, každý v hodnotě 50 milionů eur. MOL a MFB Invest, investiční část Maďarské rozvojové banky (MFB), vyčlenili do prvního fondu po 25 milionech eur s cílem zaměřit se především na maďarské investice. MOL figuruje i ve druhém fondu, kde poskytne dalších 25 milionů eur, stejně jako Maďarská banka pro export a import (Exim). Prostřednictvím tohoto fondu chce Lead Ventures podpořit již zaběhnuté startupy v České republice, na Slovensku a dalších evropských zemích. LV plánuje poskytovat investice v průměrné výši přes 2 miliony eur. 

„Do fondů LV jsme investovali celkem 50 milionů eur, protože jedním z pilířů strategie MOL 2030 je, že se chceme otevřít novým odvětvím a inovativním řešením,” říká Zsolt Hernadi, předseda představenstva a generální ředitel MOL. „Jsme přesvědčeni, že díky Lead Ventures můžeme podpořit regionální firmy a společně s nimi najít budoucí úspěšné značky pocházející ze střední a východní Evropy,” dodává Hernadi.

Lead Ventures povede Abel Galacz, absolvent MBA studia na University of California v Berkeley. V předchozích 10 letech byl viceprezidentem MOL pro rozvoj firemního byznysu, kde byl zodpovědný za veškeré akvizice a prodeje ve skupině. „V minulé dekádě jsme byli v regionu u zrodu první generace startupů a VC investorů. Tito podnikatelé dosáhli skvělých výsledků a dostali tak region na světovou startupovou mapu,” poznamenává Abel Galacz.

Další investor, Maďarská rozvojová banka vyčlenila 25 milionů eur. „Prostřednictvím společnosti HiVentures již podporujeme startupy v jejich počáteční fázi. Poskytujeme jim evropské a maďarské fondy,” vysvětluje Tamás Bernath, generální ředitel a předseda představenstva banky. 

I třetí investor fondů LV Maďarská banka pro export a import vyčlenil částku 25 milionů eur. Její šéf Gergely Jakli to komentuje slovy: „Lead Ventures poskytuje skvělou příležitost podpořit růst exportně orientovaných firem a investovat maďarský kapitál do regionu. Tento fond dokonale zapadá do naší strategie podpory firem s růstovým potenciálem.”

Newsletter